10 faktów o których musisz wiedzieć! Oświetlenie przemysłowe LED – najważniejsze informacje

-Czas czytania: 5 minut-

Zebraliśmy dla Ciebie listę ciekawych i pomocnych faktów dotyczących oświetlenia przemysłowego LED. Dla wszystkich właścicieli firm, sprzedawców i managerów zarządzających nieruchomościami, którzy jeszcze nie zdecydowali się na modernizację oświetlenia przemysłowego LED, te fakty są warte
rozważenia. Zanim przejdziemy do faktów, chcemy przypomnieć Ci kilka ważnych aspektów.

Oświetlenie przemysłowe LED to temat obszerny i ważny pod względem oszczędności, zdrowia oraz ochrony środowiska. Zacznijmy więc od podstaw!

Z tego artykułu dowiesz się:

Co to jest oświetlenie LED i jak działa?

Jak brzmi prosta definicja oświetlenia LED?

Dlaczego oświetlenie przemysłowe LED jest najlepsze?

Jaka jest różnica między oświetleniem tradycyjnym, a diodą LED?

Czy diody LED są skuteczne?

Czy oświetlenie przemysłowe LED jest przyjazne dla środowiska?

Czy oświetlenie przemysłowe LED jest najbardziej wydajną formą oświetlenia?

10 faktów o których musisz wiedzieć!

Co to jest oświetlenie LED i jak działa?

Oświetlenie przemysłowe LED w skrócie oznacza oprawy, w których źródłem światłą są diody elektroluminescencyjne. Produkty oświetleniowe LED wytwarzają światło kilka razy wydajniej niż tradycyjne żarówki. Jak działa i pracuje oświetlenie przemysłowe LED? Prąd elektryczny przepływa przez mikroczip, który zasila diodę LED, która emituje światło widzialne.

Jak brzmi prosta definicja oświetlenia LED?

Dioda elektroluminescencyjna (LED), to urządzenie półprzewodnikowe, które emituje światło, gdy przepływa przez nie prąd elektryczny.

Dlaczego oświetlenie przemysłowe LED jest najlepsze?

Oświetlenie przemysłowe LED jest:
Bezpieczniejsze: diody LED podczas pracy są znacznie chłodniejsze niż żarówki, zmniejszając ryzyko poparzenia lub poparzenia palców.
Mocniejsze: diody LED są wyposażone w soczewki epoksydowych, a nie szklane i są znacznie bardziej odporne na pękanie.
Dłuższa żywotność: układ diod LED w oprawach może być używany z wystarczającą wydajnością nawet ponad 200.000 h.

Przeczytaj również: 10 korzyści oświetlenia przemysłowego LED dla środowiska – czy diody LED naprawdę są lepsze dla naszego życia?

Jaka jest różnica między oświetleniem tradycyjnym, a diodą LED?

Dioda LED zastąpiła zwykłe oświetlenie, oferując wiele funkcji. W przeciwieństwie do zwykłych świateł lub żarówek, diody LED nie mają drucianych włókien. Są energooszczędne, ponieważ diody LED wytwarzają większą jasność przy mniejszym zużyciu energii i działają znacznie dłużej niż zwykłe światło.

Czy diody LED są skuteczne?

Oświetlenie przemysłowe LED jest bardziej energooszczędne niż metahalogenki, świetlówki i lampy sodowe. Oszczędności w zużyciu energii przy użyciu prostych systemów automatyki mogą sięgać nawet 90%. Lampy LED działają znacznie dłużej niż konwencjonalne źródła światła, co czyni je znacznie bardziej ekonomicznymi i przyjaznymi dla środowiska. Nie wypalają się też nagle, pozostawiając ludzi w ciemności, ale z czasem powoli tracą jasność.

Czy oświetlenie przemysłowe LED jest przyjazne dla środowiska?

Ponieważ diody LED w ogóle nie zawierają rtęci, są bezpieczne dla środowiska i można je łatwo poddać recyklingowi. Ponadto, ponieważ oświetlenie przemysłowe LED nie wytwarza widma w zakresie niebieskich fal, pozwala to naszemu mózgowi poczuć się zrelaksowanym i zwiększa produktywność. Diody LED utrzymują niską temperaturę i nie emitują promieniowania ultrafioletowego jak inne światła.

Czy oświetlenie przemysłowe LED jest najbardziej wydajną formą oświetlenia?

Diody LED zużywają znacznie mniej energii, aby zapewnić taką samą ilość światła, jak inne oprawy oświetleniowe. Jednym z głównych powodów, dla których diody LED są tak wydajne, jest to, że większość ich energii jest wykorzystywana wyłącznie do wytwarzania światła, a nie do emisji ciepła, jak to ma miejsce w przypadku mniej wydajnych form oświetlenia.

Po tym krótkim przypomnieniu czym jest świetlenie przemysłowe LED, czas na fascynujące fakty, o których powinien wiedzieć każdy właściciel lub zarządca nieruchomości.

Przeczytaj również: Oprawy przemysłowe LED a ekologia. Jakie są korzyści dla środowiska naturalnego?

10 faktów o których musisz wiedzieć!

Oświetlenie przemysłowe LED – najważniejsze informacje.

  • Żarówka zamienia około 9-10 procent dostarczanej do niej energii na światło, podczas gdy diody LED przetwarzają prawie 50 procent zużywanej energii na światło.
  • Diody LED nie zawierają rtęci, a co najmniej 95 procent diod LED nadaje się do recyklingu. Porównaj to z nieekonomicznym wykorzystywaniem kompaktowych lamp fluorescencyjnych (CFL), które nie tylko zawierają rtęć, ale także wytwarzają dużą część odpadów elektronicznych ze względu na swoją. Samo to generuje tony odpadów każdego miesiąca.
  • Oświetlenie przemysłowe LED nie podlega poważnym uszkodzeniom w wyniku wstrząsów zewnętrznych. Jeśli spadnie oprawa metahalogenkowa, będzie dużo potłuczonego szkła do sprzątnięcia, a jeśli jest to świetlówka, nie tylko się stłucze, ale też skazi otoczenie. Istnieją procedury odkażania rtęcią, których będziesz musiał przestrzegać.

Przeczytaj również: Jakie są zalety oświetlenia LED w miejscach pracy? Oświetlenie przemysłowe LED i nie tylko

  • Udowodniono, że stosowanie światła LED w oświetleniu ekspozycji ze świeżą żywnością wpływa na zdecydowane zmniejszenie ilości bakterii w otoczeniu w porównaniu z jego halogenowymi lub fluorescencyjnymi odpowiednikami.
  • Ciekawostka wykraczająca poza branżę przemysłową: Departament Energii USA szacuje, że powszechne stosowanie diod LED w zastosowaniach mieszkaniowych i komercyjnych w ciągu najbliższych 20 lat pozwoli zaoszczędzić około 265 miliardów dolarów, zapobiegnie potrzebie budowy 40 nowych elektrowni i zmniejszy zużycie energii elektrycznej zapotrzebowanie na oświetlenie o 33 proc.
  • I druga – dotycząca komercyjnego rynku oświetlenia choinkowego: Kilka lat temu szacowano, że gdyby całe Stany Zjednoczone wymieniły tylko 50 procent istniejących żarówek bożonarodzeniowych w okolicach świąt, potencjalne oszczędności kosztów energii zaczynają się od około 17,2 miliarda dolarów.

Przeczytaj również: Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do biura? Przewodnik po oświetleniu biurowym LED

  • Stwierdzono, że przy zastosowaniu przemysłowego oświetlenia LED w magazynach i halach produkcyjnych występuje znacznie mniej owadów latających. Dlaczego? Ponieważ żarówki i świetlówki wytwarzają duże ilości promieniowania ultrafioletowego i podczerwonego, które przyciąga owady.
  • Lampy LED załączają się niemal natychmiast — w przeciwieństwie do ich odpowiedników metahalogenkowych. Oznacza to, że po włączeniu lampy LED natychmiast uzyskasz pełną jasność tego światła. Lampy żarowe i świetlówki mają znacznie krótszą żywotność z powodu częstego włączania i wyłączania, a w szczególności świetlówki kompaktowe mogą znacznie skrócić żywotność lampy, jeśli zostaną wyłączone i ponownie włączone w ciągu 15 minut od nagrzania.
  • Dzięki możliwości natychmiastowego załączania oraz płynnej zmiany natężenia oświetlenia poprzez zmianę parametrów zasilania, oprawy LED świetnie nadają się do pracy w systemach oświetlenia z układami automatyki. Stosowane są zasilacze z możliwością sterowania zarówno w systemie analogowym – 1-10 V, lub 0-10 V albo cyfrowym DALI.

Przeczytaj również: Na co warto zwrócić szczególną uwagę, projektując oświetlenie przemysłowe LED w obiektach przemysłowych

  • Branża oświetleniowa jako całość naciska na oświetlenie przemysłowe LED, aby zastąpiły źródła tradycyjne w wielu różnych zastosowaniach, ale po raz pierwszy diody LED faktycznie wyparły żarówki w kontrolkach pojazdowych już w 1987 roku!

Po przeczytaniu tego artykułu nie ma już wątpliwości, że każdy powinien pomyśleć o takim rozwiązaniu bez względu na to, czy będzie to dom, garaż czy też wielka hala produkcyjna. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani najlepszym rozwiązaniem, to zapraszamy do kontaktu z naszymi przedstawicielami poprzez formularz kontaktowy.
Zespół TheusLed

Udostępnij:

Zobacz pozostałe Artykuły

Zapisz się do Newsletter'a

Scroll to Top

Odbierz PORTFOLIO PRODUKTÓW zapisując się w poniższym formularzu

Po zapisaniu się, natychmiast otrzymasz dostęp do materiałów.