Czy jakość światła w miejscu pracy ma wpływ na koncentrację? Oświetlenie przemysłowe jest ważniejsze niż myślisz

-Czas czytania: 4 minuty-

Współcześni pracownicy spędzają więcej czasu w biurze, ale jeśli nie pracują mądrzej, nie robią zbyt wiele dla swoich pracodawców. Może to wydawać się prostym spostrzeżeniem, ale firmy, które rozumieją, co napędza produktywność, maksymalnie wykorzystują talent pracowników i w rezultacie wytwarzają lepsze produkty, oferują lepszą obsługę i ostatecznie generują wyższe przychody.

Jednym z najbardziej uderzających czynników wpływających na to, jak pracujemy jest temperatura barwowa źródła światła, na które jesteśmy narażeni regularnie każdego dnia.

Spis treści:

Zrozumienie różnic w oświetleniu – to ważne na dobry początek

Jak dostosować oświetlenie w biurze?

Dlaczego oświetlenie LED jest najlepszym wyborem do biura?

Czy oświetlenie LED wytwarza naturalne światło?

Dlaczego oświetlenie LED jest fantastycznym rozwiązaniem również w halach magazynowych?

Czy zatem jakość światła w miejscu pracy ma wpływ na koncentrację?

Kogo wybrać do współpracy w zakresie oświetlenia przemysłowego LED?

Zrozumienie różnic w oświetleniu – to ważne na dobry początek

Dla tych, którzy nie są zaznajomieni z temperaturami barwowymi oświetlenia, wyjaśniamy co one oznaczają.

Temperatura barwowa światła mierzona w kelwinach (K) to numeryczna miara koloru emitowanego przez obiekt podgrzany do wystarczająco wysokiej temperatury. Wraz ze wzrostem temperatury obiekt zmienia kolory i emituje światło określonego koloru.

Weźmy na przykład kowala podgrzewającego żelazną podkowę. Wraz ze wzrostem temperatury podkowa zacznie świecić różnymi kolorami, od czerwonego, następnie pomarańczowego, żółtego, białego, aż w końcu zacznie emitować niebieskawo-biały kolor. Źródła światła o niższej temperaturze barwowej nazywane są „ciepłymi”, ponieważ emitują barwę czerwoną, pomarańczową i żółtą, natomiast źródła światła o wyższej temperaturze barwowej nazywane są „chłodnymi”, ponieważ znajdują się na fioletowym i niebieskim końcu spektrum kolorów.

Poniżej znajduje się zestawienie temperatur barwowych źródeł światła.

Wyższe temperatury barwowe (4600 K lub więcej) sprawiają wrażenie niebiesko-białych i nazywane są kolorami chłodnymi lub dziennymi.

Średnie temperatury barwowe (3100–4600 K) wydają się neutralne.

Niższe temperatury barwowe (do 3000 K) mają odcień od czerwonego do żółtawo-białego i nazywane są kolorami ciepłymi.

Dla lepszego zrozumienia podajemy kilka przykładów tego, jak te temperatury barwowe wyglądają w życiu codziennym:

  • Światło blasku ognia ma temperaturę około 2000 K i jest uważane za ciepłą barwę.
  • Zachód słońca ma temperaturę około 4000 K i jego kolor jest pozycjonowany pomiędzy ciepłym a neutralnym.
  • Typowy słoneczny dzień ma temperaturę około 5000 K lub 5500 K i jest w tym spektrum uważany za chłodny kolor.
  • Pochmurny zimowy dzień mierzy się w temperaturze około 7000 K i uważa się go za zimny kolor.

Zatem jaka temperatura barwowa oświetlenia jest najkorzystniejsza w miejscu pracy według nauki i ekspertów?

Okazuje się, że chłodniejsze światło zwiększa produktywność pracowników. Liczne badania wykazały, że światło słoneczne może mieć wiele korzyści dla naszego zdrowia. Ekspozycja na naturalne światło jest szczególnie korzystna dla pracowników, którzy cały dzień przebywają w biurze. Stwierdzono, że naturalne światło poranne i wieczorne zmniejsza depresję i poprawia nastrój, energię, czujność i produktywność.

Przeczytaj również: Czekanie się nie opłaca – nie mamy czasu! Oprawy przemysłowe

Jak dostosować oświetlenie w biurze?

Badania wykazały również, że jeśli nie masz dostępu do światła dziennego to praca przy źródłach światła „wzbogaconych w kolor niebieski” faktycznie zwiększa wydajność, wspierając bystrość umysłu, witalność i czujność, jednocześnie zmniejszając zmęczenie i senność w ciągu dnia. W dwumiesięcznym badaniu naukowcy z Uniwersytetu w Greenwich odkryli, że pracownicy poddani „oświetleniu wzbogaconym w niebieski kolor” twierdzili, że czują się „szczęśliwsi, bardziej czujni i mniej męczą oczy”.

Inne zalety niebieskiego światła obejmują obniżenie poziomu melatoniny, która powstaje w naszych gruczołach i zasadniczo usypia. Ten niższy poziom melatoniny utrzymuje ludzi w stanie czujności w taki sam sposób jak kawa.

Dlatego przy tak wielu korzyściach związanych z potencjałem umysłowym, w pomieszczeniach do burzy mózgów należy utrzymywać niebieskie lub chłodniejsze światło, w których ludzie powinni czuć się ożywieni i podekscytowani możliwością dzielenia się swoimi pomysłami.

Z drugiej strony, ponieważ cieplejsze odcienie zwykle tworzą poczucie komfortu, warto używać tego rodzaju oświetlenia w bardziej intymnych miejscach, gdzie chcemy, aby pracownicy czuli się spokojni i zrelaksowani, na przykład w Sali socjalnej, w której chcemy wzbudzić atmosferę zaufania.

W salach konferencyjnych powinny być utrzymane średnie tony barwowe, które tworzą przyjazne i zachęcające środowisko, ale także na tyle chłodne, aby pracownicy byli czujni i zmotywowani.

Przeczytaj również: Na co należy zwrócić szczególną uwagę projektując oświetlenie przemysłowe LED – 3 ważne punkty

Dlaczego oprawy przemysłowe LED są najlepszym wyborem do biura?

Mimo, że stosowane są już znacznie dłużej, tradycyjne lampy nie są jedyną opcją oświetlania przestrzeni biurowych. Światła te zwykle zużywają dużo energii i mogą powodować odblaski na ekranach, co może denerwować i rozpraszać pracowników.

Warto więc wybierać nowoczesne i energooszczędne rozwiązania i swoje przestrzenie oświetlać za pomocą opraw przemysłowych LED, które oferują wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi typami lamp.

Co najważniejsze, energooszczędne właściwości i możliwość tworzenia przyjemnego i komfortowego środowiska w biurze sprawiają, że oświetlenie przemysłowe jest bardziej odpowiednie.

Czy oprawy przemysłowe LED wytwarzają naturalne światło?

Tak jak wspomnieliśmy na początku, ponieważ pracownicy spędzają dużą część dnia w biurze, oświetlenie biurowe jest istotnym elementem przestrzeni, który często wpływa na nastrój, percepcję i wydajność pracowników.

Badanie przeprowadzone przez American Society Of Interior Design pokazuje, że 68% pracowników lub pracowników skarży się na oświetlenie w swoim biurze, co może skutkować prawie 10% spadkiem produktywności pracowników.

Oprawy przemysłowe LED są w stanie wytwarzać strumień świetlny naśladujący światło naturalne, łagodny dla oczu i charakteryzujący się wysokim współczynnikiem CRI. Firmy korzystające z oświetlenia przemysłowego LED odnotowują znaczną poprawę produktywności personelu, ponieważ światła te tworzą dla pracowników doskonałe środowisko.

Co więcej, fakt, że oprawy przemysłowe LED mogą wywierać tak pozytywny wpływ na przestrzeń i pracowników, przy ułamku energii zużywanej przez tradycyjne źródła, sprawia, że ​​rozwiązania te są bardziej zrównoważone i doskonale nadają się do środowisk biurowych.

Przeczytaj również: 10 korzyści oświetlenia przemysłowego LED dla środowiska – czy diody LED naprawdę są lepsze dla naszego życia?

Dlaczego oświetlenie przemysłowe jest fantastycznym rozwiązaniem również w halach magazynowych?

Magazyny i centra dystrybucyjne, stanowiące podstawę łańcuchów dostaw i zoptymalizowanej logistyki, stanowią integralną część operacji biznesowych. Oświetlenie może w zaskakujący sposób wpłynąć na wydajność i produktywność pracowników, które są kluczem do dobrze zarządzanego magazynu.

Oprawy przemysłowe LED poprawiają stan oświetlenia, zapewniając pracownikom lepszą widoczność, dzięki czemu mogą widzieć swoje zadania bardziej szczegółowo, zwiększając ich dokładność i szybkość pracy. Ponadto dobrze oświetlona przestrzeń umożliwi pracownikom wyraźne zobaczenie etykiet produktów i dokumentów, eliminując błędne pobrania lub kosztowne błędy w transporcie i produkcji. Ta poprawiona wydajność może zwiększyć zyski, zmniejszając koszty zwrotów klientów, spowodowanych wysyłką niewłaściwego przedmiotu.

Przeczytaj również: Po czym poznać, że firma jest wiarygodna? Oświetlenie przemysłowe LED – sprawdzamy!

Czy zatem jakość światła w miejscu pracy ma wpływ na koncentrację?

Nie ma więc wątpliwości, że bez względu na miejsce pracy (biuro, magazyn, parking) świetnej jakości oprawy przemysłowe LED są szalenie ważnym elementem wpływającym nie tylko na bezpieczeństwo pracowników, ale też na produktywność oraz komfort pracy w tym na koncentrację. Pokazują to dostępne badania, ale też potwierdzają opinie naszych klientów.

Kogo wybrać do współpracy w zakresie oświetlenia przemysłowego?

Warto zdecydować się na najlepszą i doświadczoną firmę, która stawia na innowacyjność, otwartość i odpowiedzialność. Dlatego skontaktuj się z nami i postaw ten niezwykle ważny krok w kierunku poprawy komfortu pracy swoich pracowników oraz oszczędności finansowych.

Zespół TheusLed – specjaliści od światła

Udostępnij:

Zobacz pozostałe Artykuły

Zapisz się do Newsletter'a

Scroll to Top

Odbierz PORTFOLIO PRODUKTÓW zapisując się w poniższym formularzu

Po zapisaniu się, natychmiast otrzymasz dostęp do materiałów.