-Czas czytania: 5 minut-
Wiemy już, że oprawy z diodami elektroluminescencyjnymi (LED) to bardzo wydajna opcja oświetlenia. Oprawy te wytwarzają światło do 60-90% wydajniej niż tradycyjne żarówki czy świetlówki. Oprawy przemysłowe LED, to trwała i wysoce wydajna opcja oświetlenia, ale ostatecznie i one będą musiały zostać poddane recyklingowi. Dlatego dziś przyjrzymy się temu zagadnieniu i sprawdzimy co zrobić, aby oświetlenie przemysłowe – oprawy przemysłowe LED, były ekologiczne nawet wtedy, gdy stracą już swoją żywotność. W niniejszym artykule skupimy się na utylizacji tzw. żarówek LED – czyli źródeł światła opartych na diodach LED, używanych bardziej w warunkach domowych, mających często tradycyjny kształt żarówek, wkręcanych do oprawek lamp.
Biorąc pod uwagę tak wiele elementów, utylizacja oprawy może wydawać się nie lada wyzwaniem. Niezależnie od tego, czy zmierzamy w stronę efektywności energetycznej czy po prostu zmieniamy styl, stare żarówki niosą ze sobą ważne pytanie: co mamy z nimi zrobić?
Spis treści:
Dlaczego należy poddać recyklingowi diody LED?
Jakie rodzaje źródeł światła możemy poddać recyklingowi?
Jak przygotować oprawy przemysłowe LED do recyklingu?
Gdzie możemy oddać do recyklingu żarówki LED?
Czy żarówki LED są odpadami elektronicznymi czy uniwersalnymi?
Czy wyrzucanie żarówek LED jest niezgodne z prawem?
Jak więc poddaje się recyklingowi oprawy przemysłowe LED?
Jakie są korzyści z recyklingu żarówek LED?
Dlaczego więc warto poddać recyklingowi oprawy przemysłowe LED?
Dlaczego należy poddać recyklingowi diody LED?
Decyzja o recyklingu źródeł światła opiera się na trzech głównych czynnikach: wpływie na środowisko, elementach wielokrotnego użytku i wymaganiach prawnych. Wyrzucone tradycyjne żarówki czy świetlówki mogą pęknąć podczas wyrzucenia do śmieci lub na wysypisko śmieci. W zależności od rodzaju żarówki, szkodliwe substancje chemiczne zawarte w żarniku mogą wyciekać i zanieczyszczać środowisko. Ponadto niektóre części żarówki mogą nadawać się do ponownego użycia, co oznacza, że można je ponownie wykorzystać, zamiast je wyrzucać.
Jakie rodzaje źródeł światła możemy poddać recyklingowi?
Recyklingowi można poddać tylko niektóre typy żarówek. Żarówki żarowe i halogenowe są często uważane za nienadające się do recyklingu. Dzieje się tak dlatego, że w ich konstrukcji zastosowano tak małe porcje materiału nadającego się do recyklingu, że proces ekstrakcji jest gorszy dla środowiska niż wyrzucenie żarówki. Jednakże żarówki żarowe można poddać recyklingowi lub przerobić na małe ozdoby, lampy i rękodzieło. Zaleca się recykling świetlówek kompaktowych i innych typów świetlówek, aby umożliwić ponowne wykorzystanie szkła i metali.
W rzeczywistości prawie wszystkie elementy świetlówki nadają się do recyklingu. Świetlówki kompaktowe i świetlówki zawierające rtęć można i należy poddawać recyklingowi, aby zapobiec niebezpiecznym wyciekom do sieci wodociągowej.
Przeczytaj również: 6 najważniejszych faktów na temat oświetlenia LED, o których mogłeś nie wiedzieć! Oświetlenie przemysłowe i ciekawostki na ich temat
Jak przygotować oprawy przemysłowe LED do recyklingu?
W przypadku opraw przemysłowych LED najlepiej zadanie przekazania starych opraw do utylizacji powierzyć firmie instalacyjnej, która demontuje stare oprawy.
W warunkach domowych – przed wyjęciem żarówki LED z oprawy należy wyłączyć lampę lub światło. W niektórych punktach zbiórki żarówek LED do recyklingu, może być konieczne zapakowanie każdej żarówki osobno w plastikową torbę, aby zapobiec stłuczeniu i chronić pracowników w przypadku pęknięcia żarówki. Jednak nie zawsze tak jest. Zanim oddamy lub wyślemy żarówki LED do recyklingu, zapytajmy osobę zajmującą się recyklingiem, jakie są jej wymagania. Jeśli poddajemy recyklingowi girlandy świetlne, najpierw należy usunąć je z ekspozycji – na przykład konstrukcję z drutu – przed wysłaniem lub oddaniem kabla i lampek do recyklingu.
Gdzie możemy oddać do recyklingu żarówki LED?
Duże sklepy z artykułami gospodarstwa domowego takie jak IKEA, mogą oferować w swoich sklepach pojemniki do recyklingu, do których można wrzucać żarówki LED. Aby dowiedzieć się więcej, skontaktuj się ze swoim lokalnym sklepem, firmą, która zajmuje się tego typu specyficznym recyklingiem.
Kiedy oprawy przemysłowe LED lub domowe żarówki LED przestaną działać lub efektywny strumień światłą jest niewystarczający, to w interesie każdego z nas jest wiedzieć, jak bezpiecznie się ich pozbyć w sposób zrównoważony i przyjazny dla środowiska.
Możemy też sprawdzić, które programy wysyłki zwrotnej i skrzynki odbiorcze przyjmą stare i zużyte żarówki w celu właściwej utylizacji za pośrednictwem poczty. Jeśli nie masz pewności, czy Twoją żarówkę należy poddać recyklingowi i gdzie ją oddać, skontaktuj się z lokalną firmą zajmującą się utylizacją odpadów, aby omówić wymogi prawne i zasoby dotyczące recyklingu.
Przeczytaj również: Metody testowania niezawodności oświetlenia LED i kontrola kosztów – oświetlenie przemysłowe i jego ewolucja
Czy żarówki LED są odpadami elektronicznymi czy uniwersalnymi?
Żarówki LED oraz oprawy przemysłowe LED, zwykle zawierają obwody elektroniczne podobne do tych, które można znaleźć w komputerach i innych urządzeniach elektronicznych. Części te często mogą zostać odzyskane przez podmioty zajmujące się recyklingiem, które przetwarzają elektroodpady, czasami nazywane odpadami uniwersalnymi.
Czy wyrzucanie żarówek LED jest niezgodne z prawem?
W Polsce wyrzucanie diod LED na wysypiska śmieci nie jest obecnie niezgodne z prawem. Nie są uważane za odpady niebezpieczne, ponieważ ilość zawartych w nich toksyn jest znikoma. Można je wyrzucać razem ze śmieciami, ale dla środowiska lepiej jest je poddać recyklingowi. W Europie recykling diod LED jest obowiązkowy.
Jak więc poddaje się recyklingowi oprawy przemysłowe LED?
Żarówki LED są najpierw przetwarzane w niszczarce w celu rozbicia komponentów. Kawałki przepuszczane są przez separatory. Niektórzy używają sortownika wiroprądowego, podczas gdy inni używają separatora fotopowego do oddzielania szkła, plastiku i metalu. W niektórych przypadkach do usuwania metalu używa się magnesu. Metalowe elementy żarówek LED są najcenniejsze i dlatego najprawdopodobniej zostaną poddane recyklingowi w inny sposób. W szczególności miedź i aluminium są najbardziej podatne na odzysk.
Łańcuszki świetlne LED zawierają miedź w przewodach między żarówkami, a zatem zawierają jeszcze więcej tego metalu niż żarówki LED stosowane w oprawach oświetleniowych. Płytki drukowane są wysyłane do huty w celu odzyskania metali. Huta użyje ekstrakcji cieplnej lub chemicznej w celu usunięcia metali, takich jak złoto, aluminium, miedź i nikiel. Proszek ciężkich metali ziem rzadkich jest często używany do powlekania wnętrz żarówek LED zmieniających kolory. W chwili obecnej ilość tych metali jest zbyt mała, aby można je było odzyskać, ale oczekuje się, że ulegnie to zmianie w niedalekiej przyszłości. Recykling diod LED ewoluuje i w przyszłości coraz więcej materiałów będzie można odzyskać.
Przeczytaj również: Żarówki rozświetliły XX wiek; XXI wiek będzie oświetlony lampami LED – nasza firma i nasze oprawy przemysłowe LED biorą udział w tej ogromnej zmianie
Jakie są korzyści z recyklingu żarówek LED?
Jeśli chodzi o recykling żarówek, to powinna być tu stosowana zasada – pomyśl zanim wyrzucisz. Dlaczego? Recykling żarówek:
– Utrzymuje niebezpieczne odpady z dala od środowiska.
– Właściwy recykling żarówek zapobiega uwalnianiu do środowiska niebezpiecznych substancji, takich jak rtęć, ołów i kadm. Zapobiega trafianiu większej ilości odpadów na wysypiska.
– Jeśli żarówki zostaną wysłane na wysypisko śmieci, istnieje ryzyko, że niebezpieczne materiały przedostaną się do gleby i wód gruntowych, powodując zanieczyszczenie. Tracimy także wiele cennych zasobów. Chroni cenne zasoby, szkło i metale w żarówkach to zasoby odnawialne.
– Jeśli poddamy żarówki recyklingowi, oznacza to, że z odzyskanych materiałów można wyprodukować nowe przedmioty. Jest to o wiele lepsze dla środowiska niż wydobywanie nowych materiałów.
Dlaczego więc warto poddać recyklingowi oprawy przemysłowe LED?
Szkło, metal i plastik użyte w żarówkach LED nadają się do recyklingu. Ponowne wykorzystanie tych ograniczonych, nieodnawialnych zasobów w jak największym stopniu pomaga chronić zasoby Ziemi i zmniejsza ilość odpadów trafiających na składowiska. Według badań 95% opraw i żarówek LED można poddać recyklingowi. Jednak nie każdy element może zostać poddany recyklingowi w każdym zakładzie ze względu na koszt oddzielania materiałów.
Jeśli jesteś zdecydowany na wymianę oświetlenia w swoim zakładzie, to skontaktuj się z nami. Oświetlenie przemysłowe LED, to nasza pasja i misja zmieniania świata na lepszy. Zmienią się również Twoje rachunki, oszczędności, bezpieczeństwo oraz jakość pracy Twoich pracowników.
Zespół TheusLed – specjaliści od światła