Jaki wpływ na samopoczucie i życie człowieka ma światło? Czy oświetlenie przemysłowe podnosi komfort pracy?

-Czas czytania: 6 minut-

Jak światło wpływa na nasze samopoczucie i dlaczego powinniśmy rozważnie projektować oświetlenie w naszych domach, biurach, centrach handlowych, magazynach oraz fabrykach? Przeczytaj artykuł, który napisaliśmy specjalnie dla Ciebie.

Według naukowców na całym świecie ilość światła, które na nas oddziałuje w ciągu dnia jest jednym z czynników wpływających na samopoczucie człowieka codziennie. Światło jest niezbędne do wspierania wszystkich form życia. Potrzebujemy światła, aby widzieć, ale potrzebujemy go również do wspierania innych funkcji organizmu. Za pomocą światła możemy wpływać na nastrój, poprawiać sen i leczyć depresję. Światło może wpływać na produktywność, uczenie się i konsolidację pamięci.

Spis treści:

Dlaczego światło jest tak ważne w naszym życiu?

Światło naturalne i sztuczne – co każdy z nas musi o nim wiedzieć?

Jak kolor światła wpływa na to jak się czujemy?

Jak zaplanować oświetlenie?

Jak wybrać bezpieczne światło?

Jakie zagrożenia wiążą się ze stosowaniem źródeł światła niezgodnych z normami?

Jak dobierać oświetlenie w halach przemysłowych, gdzie pracują ludzie?

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze oświetlenia do magazynu lub fabryki

Jaki więc wpływ na samopoczucie i życie człowieka ma światło?

Dlaczego światło jest tak ważne w naszym życiu?

Światło jest niezbędne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, ponieważ reguluje nasz cykl snu i czuwania. Światło stymuluje produkcję serotoniny, zwanej hormonem szczęścia, oraz melatoniny, która reguluje nasz sen. Może również pomóc w codziennych czynnościach: od jasnego, funkcjonalnego światła, które dodaje energii i podnosi poziom koncentracji, po ciepłe światło, które stworzy przytulną atmosferę, która pomaga zrelaksować się wieczorem po ciężkim dniu pracy. Dodatkowo światło wspomaga metabolizm człowieka i pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi. Utrzymuje także oczy w dobrej kondycji. Światło ma większe znaczenie w naszym życiu niż mogłoby się wydawać.

Światło naturalne i sztuczne – co każdy z nas musi o nim wiedzieć?

Świetna wiadomość jest taka, że ​​dynamikę światła dziennego można w znacznym stopniu odtworzyć za pomocą oświetlenia, w tym również oświetlenia przemysłowego. Gdy jest ono zbliżone do światła naturalnego, to w sposób automatyczny poprawia nam samopoczucie i komfort życia. A przecież o to chodzi, aby żyło nam się lepiej, prawda?

Naturalny rytm dnia rozpoczyna się o wschodzie słońca, ciepłym, pomarańczowo żółtym światłem poranka, które stopniowo blisko południa osiąga barwę dzienną około 6500 K. Temperatura barwowa światła spada około godziny 14:00. W południe i po południu ilość niebieskiego światła jest znacznie mniejsza i znów zaczynają dominować ciepłe złotawo pomarańczowe barwy.

Przeczytaj również: Jaką barwę światła dobrać w oświetleniu zewnętrznym?Lampy uliczne i zewnętrzne oświetlenie przemysłowe w roli głównej

Jak kolor światła wpływa na to jak się czujemy?

Barwa światła powinna być najważniejszym parametrem przy wyborze oświetlenia (temperatura barwowa wyrażona w Kelvinach) niezależnie od tego czy dotyczy to oświetlenia biurowego, oświetlenia parkingu czy magazynu wysokiego składowania.

● Zimna biel (CW – 5000 do 6500 Kelvinów), ożywia, dodaje energii i pomaga w koncentracji.

● Neutralna biel (NW – 3500 – 4000 Kelvinów), kolor pośredni, pasujący do koloru naturalnego światła po południu. Ma neutralny wpływ na ludzi.

● Ciepła biel (WW – 2700 – 3300 Kelvinów), ułatwia odpoczynek i wprowadza w stan relaksu, który jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania. Jest to kolor obserwowany o wschodzie i zachodzie słońca, bardzo przyjemny dla naszego oka.

Teraz już wiesz, jak prawidłowo dobrać barwę światła do swoich pomieszczeń. Zróbmy więc podsumowanie:

● Sypialnia – ciepły kolor, który poprawi jakość snu i sprawi, że wypoczynek będzie efektywny.

● Przedpokój – ciepły kolor, dzięki któremu pomieszczenia będą wyglądać bardziej przytulnie i zachęcająco.

● Biuro – kolor zimny, który pomoże się skoncentrować na wykonywanym zadaniu i pracy.

● Pomieszczenia o dużym natężeniu ruchu czyli kuchnia, łazienka, salon – kolor neutralny, który w najbardziej realistyczny sposób oddaje kolory obiektów i będzie pomocny podczas codziennej pielęgnacji i makijażu dla kobiet.

● Pokój dziecięcy – tu barwa światła powinna być dostosowana przede wszystkim do wieku dziecka. Optymalnym kolorem dla ucznia – szczególnie przy biurku – będzie zimny kolor, a ten cieplejszy pomoże dziecku zasnąć wieczorem.

Pamiętaj – ważne! Warto dopasować źródła światła do potrzeb dziecka. Nauka przy biurku wymaga dodatkowego źródła światła, które pozwoli uniknąć zmęczenia oczu, bólów głowy, znużenia i sprawi, że nauka będzie przyjemna i efektywna. Warto na biurko wybrać lampkę, w której można zmienić barwę światła z zimnej, zazwyczaj używanej podczas nauki, na ciepłą wskazaną na wieczorny odpoczynek.

Przeczytaj również: Czy jakość światła w miejscu pracy ma wpływ na koncentrację? Oświetlenie przemysłowe jest ważniejsze niż myślisz

Jak zaplanować oświetlenie?

Dziś mamy ten luksus i możemy wybrać oświetlenie, które pozytywnie wpłynie na samopoczucie nasze oraz innych. Przykładowo sztuczne oświetlenie LED, które przypomina światło widoczne o poranku, może podnieść poziom kortyzolu, zwiększając odporność na stres. Takie oświetlenie pobudza i dodaje energii potrzebnej od rana. Zimny ​​kolor przyspiesza rytm dnia i poprawia funkcjonowanie w ciągu całego dnia, więc też jest bardzo ważne. Wieczorem najlepiej wybrać ciepłą barwę oświetlenia, która pomoże się zrelaksować. Zwiększa produkcję melatoniny w organizmie i obniża ciśnienie krwi, przygotowując organizm do snu i koniecznego wypoczynku.

Warto pamiętać, że w okresie jesienno-zimowym szczególnie ważne jest to, aby otaczać się światłem możliwie najbardziej zbliżonym do naturalnego rytmu dnia. Słońce wschodzi i zachodzi później, więc przy odpowiednim oświetleniu możemy zachować produktywność i koncentrację przez dłuższy czas.

Ciekawostka: Czy wiesz, że praca przed komputerem, korzystanie ze smartfonów i oglądanie telewizji przed snem nie jest dobre dla organizmu? Światło emitowane przez te urządzenia utrzymuje aktywność mózgu na wysokim poziomie, co może utrudniać zasypianie.

Jak wybrać bezpieczne światło?

Warto upewnić się, że wybrane oprawy spełniają standardy bezpieczeństwa fotobiologicznego. Wyróżnia się cztery grupy zagrożeń. Grupa wolna od ryzyka oznacza brak zagrożenia fotobiologicznego. Grupa ryzyka 1 oznacza, że ​​w normalnych warunkach stosowania nie występuje zagrożenie fotobiologiczne. Grupa ryzyka 2 oznacza, że ​​nie ma zagrożenia fotobiologicznego związanego z reakcją oka na jasne źródła światła. Ostatnia grupa ryzyka, grupa 3, oznacza, że ​​zagrożenie fotobiologiczne występuje nawet podczas krótkiego narażenia i nie należy używać tego źródła światła.

Przeczytaj również: Jak przebiegła modernizacja oświetlenia zewnętrznego w Porcie Morskim Hel i jakie problemy rozwiązaliśmy – oświetlenie przemysłowe i to co warto o nim wiedzieć

Jakie zagrożenia wiążą się ze stosowaniem źródeł światła niezgodnych z normami?

● Zagrożenie oczu i skóry na skutek aktynicznego promieniowania UV.

● Zagrożenie dla oczu przez promieniowanie UV-A.

● Zagrożenie dla oczu powodowane przez niebieskie światło.

● Zagrożenie dla oczu powodowane przez podczerwień (IR).

● Zagrożenie termiczne dla skóry.

● Ryzyko termiczne dla siatkówki.

Jak dobierać oświetlenie w halach przemysłowych, gdzie pracują ludzie?

Oświetlenie magazynu jest ważną częścią działalności biznesowej, od której zależy kluczowy element procesu biznesowo – logistycznego, czyli zarządzanie zapasami. Podobnie jest w fabryce, w której odbywa się produkcja, oświetlenie jest integralną częścią biznesu, który wpływa chociażby na zmniejszoną ilość pomyłek. Dlatego wybór oświetlenia najlepszej jakości jest kluczowy dla każdej firmy, jakakolwiek by ona nie była. Firma TheusLed zajęła się właśnie tym ważnym elementem większości biznesów i proponuje najwyższej jakości oświetlenie przemysłowe.

Jak wybrać najlepsze oświetlenie przemysłowe dla zakładu przemysłowego, z fabrykami, magazynami i terenami zewnętrznymi? To pytanie, które nurtuje wiele osób. Odpowiedź nie jest taka prosta, ponieważ magazyn czy duża fabryka to złożone obiekty, dlatego wymagają inteligentnego podejścia do oświetlenia. W tym temacie możesz właśnie na nas liczyć!

Przeczytaj również: Dlaczego warto przejść na oświetlenie przemysłowe? Poznaj 7 najważniejszych powodów

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze oświetlenia do magazynu lub fabryki

Warto upewnić się, że oświetlenie przemysłowe jest przede wszystkim bezpieczne i energooszczędne. Magazyn lub fabryka nigdy nie będzie małym, ciasnym miejscem, w którym potrzebnych będzie tylko kilka opraw. Ogromny rozmiar obiektów będzie wymagał dużej liczby zróżnicowanych pod względem rozmiarów, mocy i optyk opraw LED. Pozostawienie obiektu bez modernizacji ze starymi, tradycyjnymi oprawami metahalogenkowymi czy świetlówkowymi powoduje, że rachunki za energię pozostaną bardzo wysokie. Dlatego wybór odpowiedniego rodzaju oświetlenia przemysłowego do hali produkcyjnej lub magazynu jest niezbędny, aby znacząco redukować rachunki za energię. Nasze oświetlenie przemysłowe jest dla każdego przedsiębiorcy idealnym rozwiązaniem. Jeśli jesteś na nie gotowy, to napisz do nas, aby umówić się na wstępne spotkanie i kalkulację Twoich oszczędności. Przeczytaj też opinie naszych klientów i podejmij tę ważną decyzję już dziś.

Warto upewnić się, że oświetlenie przemysłowe jest trwałe i dobrej jakości. Oświetlenie stanowiące integralną część danego lokalu czy obiektu, musi być trwałe, aby uniknąć ciągłej i częstej wymiany i marnowania czasu i pieniędzy. Koszty utrzymania również sumują się z wydatkami na energię, dlatego oświetlenie przemysłowe magazynu lub hali, które wymaga niewielkiej konserwacji lub nie wymaga jej wcale, jest idealne dla obiektów o dużych powierzchniach.

Warto również upewnić się, że oświetlenie przemysłowe, światła mają wysoki współczynnik CRI. CRI to wskaźnik oddawania barw, który jest miarą dokładności kolorów w określonym świetle w porównaniu z idealnym źródłem światła, czyli takim jak światło dzienne. Wysoki CRI pomoże pracownikom podejmować lepsze i świadome decyzje oraz unikać błędów i nadmiernego zmęczenia. Oświetlenie przemysłowe podnosi więc komfort pracy.

Warto upewnić się, że oświetlenie przemysłowe jest przyjazne dla środowiska i natury. Warto w tym miejscu wyobrazić sobie ogromną liczbę magazynów w całej Polsce czy na świecie i wciąż tak ogromną ilość opraw metahalogenkowych. Duża ilość generowanego przez nie ciepła przyczynia się do wzrostu globalnego ocieplenia. Dlatego tak szalenie ważne jest to, aby mieć przyjazne dla środowiska oświetlenie przemysłowe LED, które nie tylko wytwarza mniej ciepła, ale także zużywa mniej energii z sieci elektroenergetycznych opartych na paliwach kopalnych, pomagając w ten sposób zmniejszyć ślad węglowy naszej niezastąpionej i pięknej planety.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania czy wątpliwości, to zadzwoń lub napisz do nas. Z chęcią pomożemy Ci przeprowadzić tę szalenie ważną i efektywną modernizację Twojego miejsca pracy, fabryki czy magazynu.

Jaki więc wpływ na samopoczucie i życie człowieka ma światło?

Z tego artykułu, ale również z ogólnie dostępnych publikacji wynika, że światło ma ogromny wpływ na samopoczucie i życie człowieka. Warto zadbać więc o najlepsze źródło światła bez względu na to, czy dotyczy to naszego domu czy miejsca pracy.

Zespół TheusLed – specjaliści od światła

Udostępnij:

Zobacz pozostałe Artykuły

Zapisz się do Newsletter'a

Scroll to Top

Odbierz PORTFOLIO PRODUKTÓW zapisując się w poniższym formularzu

Po zapisaniu się, natychmiast otrzymasz dostęp do materiałów.