-Czas czytania: 6 minut-
Światło jest podstawową częścią życia jako takiego, a nowoczesne życie opiera się w bardzo szerokim zakresie na sztucznym oświetleniu. Oświetlenie to stale rozwijająca się, wręcz przyspieszająca technologia, a diody LED i oświetlenie przemysłowe są w awangardzie tego postępu.
W tym artykule przeczytasz:
Jak to wygląda dzisiaj, od czego zaczęła się ta rewolucja?
Sterowanie oświetleniem: analogowe lub elektroniczne – jako wymóg podstawowy
Współczesne życie ewoluuje wokół sztucznego oświetlenia
Przyszłość należy do jeszcze bardziej inteligentnych systemów
Zrównoważony rozwój oparty na standaryzacji
Nie można już czekać, zmiany muszą nastąpić dziś
Jak to wygląda dzisiaj, od czego zaczęła się ta rewolucja?
Dzisiejszy, współczesny świat jest nie do wyobrażenia dla nas – bez światła i przede wszystkim – bez sztucznych źródeł światła. Wynalezienie żarówki przez Thomasa Edisona w 1880 roku i wprowadzenie jej na rynek radykalnie zmieniło społeczeństwo. Teraz ponownie jesteśmy w trakcie znaczących zmian: dioda LED, w tym oświetlenie przemysłowe jest nie tylko kolejnym źródłem światła, ale ma również ogromny wpływ na zasoby naturalne naszej planety.
Rozwój diod LED (w tym nasze produkty i oświetlenie przemysłowe) zastępujących klasyczne żarówki można porównać do ewolucji samochodów. Gottlieb Daimler i Carl Benz wynaleźli „samochód” jako powóz z napędem silnikowym w 1886 roku. Ten pojazd właściwie nie miał nic wspólnego z pojazdami, które znamy dzisiaj. Działo się to pod koniec XIX wieku i obaj wynalazcy po prostu zaczęli od tego, co znali: powozów konnych. Zrezygnowali z koni i dyszli, zamontowali silnik na pozostałej konstrukcji i zastąpili wodze kierownicą. Ale ani Benz, ani Daimler nie mieli najmniejszego pojęcia, co miało nadejść; dzisiejsze samochody nafaszerowane systemami wspomagającymi kierowcę, komfortem i elektroniką. Karoseria, kierownica i silnik to jedyne elementy, które nasze pojazdy wciąż mają wspólnego ze swoim przodkiem.
Thomas Edison i Heinrich Goebel wynaleźli żarówki praktycznie w tym samym czasie, w którym powstał samochód. W 1889 roku chemik Carl Auer von Welsbach zastąpił oryginalne włókno węglowe w żarówkach metalowym włóknem wykonanym z osmu. Drut tantalowy zadebiutował w 1903 roku, a po około 1910 roku wolfram stał się preferowanym metalem. Do tej pory szklane bańki żarówek zawierały próżnię, ale w 1910 roku Amerykanin Irving Langmuir zaczął napełniać te żarówki gazem neutralnym, a także skręcił drut.
Żarówki dojrzały do standardowego rozwiązania oświetleniowego w wielu dziedzinach naszego życia przez następne stulecie. Niska wydajność i obecne już bardziej innowacyjne rozwiązania były powodem wprowadzenia zakazu sprzedaży niektórych żarówek w Unii Europejskiej po 1 września 2012 r. Są one zastępowane przez lampy energooszczędne w tym głównie przez lampy LED, kolejne zakazy dotyczą lamp halogenowych i tradycyjnych świetlówek.
Ale teraz nawet świetlówki energooszczędne są w odwrocie. Większość konsumentów uważa, że ryzyko związane z rtęcią w przypadku pęknięcia żarówki jest zbyt wysokie. Nie wspominając już o bilansie energetycznym przy uwzględnieniu energii zużytej do ich produkcji. Lampy i oprawy przemysłowe LED nadrabiają zaległości na całym świecie i w wielu dziedzinach. Przejście od światła żarowego do LED zajęło 100 lat, a teraz inżynierowie opracowują kolejne innowacje praktycznie co kilka miesięcy. Nasi również! Potencjał jest tu fenomenalny, a tempo wzrostu ogromne. Perspektywy rynkowe są znakomite, a inwestycje napływają. Jednak wiele aspektów ważnych dla ustrukturyzowanego rozwoju tego rynku zbyt często jest niedocenianych.
Przeczytaj również: Oświetlenie jest kluczowym punktem w realizacji celu „zerowej emisji dwutlenku węgla” – jak może się do tego przyczynić oświetlenie przemysłowe LED?
Sterowanie oświetleniem: analogowe lub elektroniczne – jako wymóg podstawowy
Proste włączanie i wyłączanie opraw z diodami LED jest dziś nadal konwencjonalną praktyką. A przecież praktycznie w każdym oświetlanym pomieszczeniu można zastosować proste systemy sterowania. Analogowe systemy 1 – 10V lub 0 – 10V współpracują z czujnikami natężenia oświetlenia i czujkami ruchu i są łatwe do zastosowania i obsługi.
Dla bardziej zaawansowanych aplikacji można zastosować system magistrali DALI (cyfrowy adresowalny interfejs oświetleniowy), który jest często używany do łączenia pojedynczych lamp w sieć. W ten sposób na jednej magistrali można obsługiwać do 64 urządzeń. Komunikacja odbywa się za pomocą dwóch żył kabla zasilającego, przy czym wszystkie komponenty DALI są podłączone do tej pary żył. Oba systemy sterowania są dostępne w wielu konstrukcjach opraw TheusLed.
Przeczytaj również: 10 faktów o których musisz wiedzieć! Oświetlenie przemysłowe LED – najważniejsze informacje
Współczesne życie ewoluuje wokół sztucznego oświetlenia
Rozwiązania bezprzewodowe wspierają opracowywanie nowych projektów oświetlenia bez większych nakładów instalacyjnych, zwłaszcza w branży konsumenckiej. Bluetooth i ZigBee, to dwa dobrze znane podejścia. Wiele dużych firm utworzyło sojusze na rzecz jednolitego rozwoju tych dwóch standardów, aby zapewnić kompatybilność swoich produktów. Ze względu na koszty, sterowniki do tych produktów są na ogół oparte na technologii analogowej i nie należą do najtańszych rozwiązań.
Przyszłość należy do jeszcze bardziej inteligentnych systemów
Innowacyjne projekty obwodów, z już istniejącą koncepcją sterowania cyfrowego, wymuszają wprowadzenie „inteligencji” w sterownikach LED. Firmy będą mogły korzystać z chronionego oprogramowania układowego, aby chronić swoją własność intelektualną przed konkurencją, a także elastycznie reagować na wymagania klientów. Implementacja tych inteligentnych sterowników jest nieunikniona, zwłaszcza w obliczu nowych rozwiązań typu „tunable white”. Jak to działa i czy się sprawdza? Zawsze warto sięgnąć po opinie wśród Partnerów, którzy już wykonali tę pracę.
Zaletą przestrajalnych białych modułów LED jest to, że w połączeniu z systemami zarządzania oświetleniem można je skonfigurować lub zaprogramować w celu tworzenia scenariuszy dynamicznego zarządzania oświetleniem, takich jak automatyczna regulacja jasności lub różne temperatury barwowe o zmiennej temperaturze barwowej w zakresie od 2700K do 6500 K. Jest to podstawowy warunek współczesnych i biologicznie efektywnych rozwiązań oświetlenia (w tym oświetlenie przemysłowe), które mają odwzorowywać naturalne warunki świetlne w pomieszczeniu. Dobre samopoczucie i produktywność poprawia oświetlenie zbliżone do światła dziennego, szczególnie dla osób spędzających wiele godzin przy sztucznym oświetleniu. Rozwiązania tego typu są obecnie wdrażane także w systemach oświetlenia dla działów kontroli jakości PYTIA, opracowywanych w TheusLed.
Przeczytaj również: 10 korzyści oświetlenia przemysłowego LED dla środowiska – czy diody LED naprawdę są lepsze dla naszego życia?
Zrównoważony rozwój oparty na standaryzacji
Oprócz nowych technologii, jednym z głównych celów dużych i odpowiedzialnych producentów jest wdrożenie procesów produkcyjnych w celu optymalnego wykorzystywania zasobów. Standaryzowane interfejsy i komponenty to ważny krok w kierunku wydajniejszej produkcji. Oprawy przemysłowe LED, to obecnie nie jedynie zamiennik starych, szkodliwych żarówek, a nowoczesne rozwiązania na miarę dwudziestego pierwszego wieku. Zobacz nasze produkty i przekonaj się sam.
Nie można już czekać, zmiany muszą nastąpić dziś
To nieuniknione. Świat się zmienia, a my musimy za nim podążać. Każdy kto się nie rozwija, pozostaje w tyle. A na to nie może pozwolić sobie żaden szanujący się przedsiębiorca. Dlatego zapraszamy do współpracy każdego Partnera, który poszukuje firmy z doświadczeniem we wdrażaniu nowoczesnych systemów oświetlenia przemysłowego LED, otwartej na rozwój i najlepsze rozwiązania. Skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy, a my zaproponujemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.
Zespół TheusLed