Oświetlenie przemysłowe LED a zdrowie człowieka – co warto wiedzieć?

Przyjmuje się, że każdego dnia człowiek powinien przynajmniej przez kilka godzin w ciągu doby przebywać w świetle dziennym. Oczywiście, to tylko teoria. W rzeczywistości, np. zimą, gdy dzień jest krótki, może to okazać się bardzo trudne czy nawet niemożliwe. Pozostaje nam jedynie światło sztuczne. Dzisiaj najczęściej stosowane jest oświetlenie LED. Czy jest ono bezpieczne dla naszego zdrowia? Dziś postaramy się na to odpowiedzieć. 

Oświetlenie LED ‒ cechy charakterystyczne

Główną cechą, którą charakteryzuje się oświetlenie LED, jest jego oszczędność i ekonomiczność. Diody LED wykorzystują o wiele mniej energii elektrycznej od standardowych świetlówek, co ma zdecydowanie największe znaczenie w przypadku hal produkcyjnych czy wielkopowierzchniowych, w których takich opraw montuje się dziesiątki.  Oszczędność idzie w tym przypadku w parze z wysoką wydajnością. Oświetlenie LED emituje duże ilości światła, którego barwa jest przyjazna dla oczu człowieka. Wysoka wydajność wiąże się także z wysokim współczynnikiem oddawania barw.  

Oświetlenie LED a zdrowie

Oświetlenie LED uważane jest za zdrowe i bezpieczne dla oczu człowieka. Nie powoduje nieprzyjemnego efektu olśnienia i migotania oprawy. Zdecydowanie najbezpieczniejsze jest dla nas światło, które najbardziej zbliżone jest do koloru światła słonecznego. Luminofory w oprawach LED dobierane są w taki sposób, by ich użytkowanie było maksymalnie bezpieczne dla użytkownika. Warto podkreślić, że korzystne dla oczu światło z opraw LED wpływa bardzo pozytywnie na koncentrację i samopoczucie ludzi. Oferowane przez naszą firmę oprawy przemysłowe Prometheus czy Artemis, to tylko niektóre z rozwiązań wykorzystujących technologię LED do uzyskania najwyższej wydajności i największych oszczędności. Zdrowe oświetlenie LED pozwoli na dokładne doświetlenie stanowisk pracy czy magazynów bez zmęczenia oczu pracowników, którzy w tym świetle spędzają wiele godzin każdego dnia. 

Czy warto zastosować oświetlenie LED?

Oświetlenie bezpieczne dla oczu to oprawy wykorzystujące w swojej konstrukcji nowoczesne i wysokiej klasy diody LED o współczynnikach oddawania barw CRI>80. Wszystkie dostępne w naszym sklepie oprawy przemysłowe wykorzystują tę technologię dla uzyskania najwyższej wydajności. Oprawy Hermes czy Jazon doskonale sprawdzą się w halach wielkopowierzchniowych, produkcyjnych czy w magazynach, oprawy Selene natomiast sprawdzą się nawet w najtrudniejszych warunkach. 

Warto zauważyć, że do zastosowań specjalnych w większości produkowanych przez firmę TheusLED opraw można zastosować diody typu Sunlike. Mają one charakterystykę widmową zbliżoną do światła słonecznego, a współczynnik CRI osiąga wartości powyżej 97!. W takim świetle nie tylko przyjemniej się pracuje – zdecydowanie łatwiej wykrywane są też różnego rodzaju wady, dlatego rekomendujemy użycie opraw z takimi diodami w działach kontroli jakości.

Oświetlenie LED daje jasne, wyraziste światło bez efektu migotania, korzystnie wpływa na nasze zdrowie, imitując zbawienne światło słoneczne. Zdecydowanie warto zrezygnować ze starych rozwiązań na rzecz tego rodzaju oświetlenia. Korzyścią będą znaczące oszczędności, które zauważalne będą niemal od razu. Ponadto, oprawy przemysłowe LED wyglądają estetycznie i atrakcyjnie oraz mają niezwykle szerokie zastosowanie w przemyśle, gdzie wymaga się najlepszych i najwydajniejszych rozwiązań. 

Zajrzyj na naszą stronę, by wybrać oświetlenie przemysłowe LED dopasowane do Twoich wymagań. 

Udostępnij:

Zobacz pozostałe Artykuły

Zapisz się do Newsletter'a

Scroll to Top

Odbierz PORTFOLIO PRODUKTÓW zapisując się w poniższym formularzu

Po zapisaniu się, natychmiast otrzymasz dostęp do materiałów.