-Czas czytania: 5 minut-
Od ponad 10 lat w całej Europie i na całym świecie wiele osób, firm, instytucji idzie zdecydowanie w kierunku wymiany oświetlenia i zakupu opraw LED. To chyba już nie powinno nikogo dziwić, bo trudno czuć się źle, oszczędzając pieniądze na rachunkach za prąd i wydatkach na konserwację.
Ale w pewnym momencie gdzieś przestaje działać jedna lampa, a obok druga oprawa zaczyna lekko migotać i po chwili naturalnie pojawia się myśl: „Zaraz, zaraz. Czy ta lampa LED nie miała służyć latami?”
Pomimo zapewnień producentów o długich czasach życia (w rozwiązaniach oświetleniowych dla mieszkań żywotność znamionową jest często określana na 50 000 godzin, czyli po 12 godzin dziennie przez 11 lat!), wiele osób powie, że ich nowe, tzw. Żarówki LED (lampy LED z gwintem do wkręcania w oprawy lampek) lub małe naświetlacze nad bramę garażową uległy uszkodzeniu w znacznie krótszym czasie. Konsumentom można wybaczyć, że zastanawiali się, czy powinni teraz wydawać więcej pieniędzy na wymianę tych cudownych „LEDowych żarówek” na inne.
Musimy jednak pamiętać, że jest to sprzęt jak każdy inny i mimo wszelkich starań ma prawo się zepsuć (w końcu Porsche też się psuje), ale szczególnie w zastosowaniach przemysłowych liczy się serwis i zaangażowanie firmy, od której kupiono system oświetlenia. Nasze oprawy są w bardzo dużym stopniu niezawodne, ale ponieważ jest to tylko urządzenie, to czasami też może zawieść. Nie zawiedziecie się jednak na naszej skuteczności, zaufaniu i reagowaniu wtedy, gdy nas potrzebujecie.
Spis treści:
Dlaczego warto wrócić do początków technologii LED?
Czy ten chwilowy zachwyt stał się jednak nowym trendem?
Jakie fakty kryły się za migotaniem?
Jak dzięki diodom LED odrobina wiedzy może bardzo pomóc?
Jak wybrać najlepszego producenta oświetlenia przemysłowego LED?
Dlaczego warto wrócić do początków technologii LED?
Wydaje się, że nie tak dawno temu rynek oświetlenia był centrum zmieniających się trendów, a „żarówki LED” za 30 PLN miały swój komercyjny debiut. W 2002 roku białe „żarówki LED” stały się dostępne na rynku po cenie, która sprawiła, że większość konsumentów drapała się po głowie. Do 2010 roku ceny spadły, a diody LED zaczęły z powodzeniem być montowane także w znacznie bardziej skomplikowanych i wymagających oprawach przemysłowych i znacząco wpływać na koszty operacyjne firm, szkół, biur i szpitali. Diody LED nadal były drogie, ale ceny spadały i w końcu to one zostały na rynku. W kolejnych latach oprawy przemysłowe LED całkowicie zdominowały rynek oświetleniowy, a wcześniej wszechobecne żarówki halogenowe, fluorescencyjne i żarowe stopniowo były wycofywane z użycia. Gdziekolwiek nie spojrzeć, konsumenci decydowali się wydać trochę więcej w zamian za lata bezawaryjnej żywotności lamp i opraw LED.
Czy ten chwilowy zachwyt stał się jednak nowym trendem?
Na rynku pojawiły się lampy LED i zachwyt nad nimi, a potem zaczęło się „migotanie”. Nie było to częścią zaplanowanego scenariusza wprowadzania opraw LED i konsumenci zastanawiali się, czy to była dobra zmiana. Zaczęli podważać optymistyczne wyliczenia i zastanawiać się, czy faktycznie będą mieli niższe rachunki za energię, radykalnie niższe koszty utrzymania oraz lata bezawaryjnej pracy? Co się działo z tymi cudownymi lampami? Jak technologia tak obiecująca mogła pozostawiać najbardziej zagorzałych zwolenników w zastanawianiu się, gdzie coś poszło nie tak?
Przeczytaj również: Jak ewoluuje nowa technologia oświetlenia LED na parkingach? Oprawy przemysłowe LED w roli głównej
Jakie fakty kryły się za migotaniem?
Jak się okazuje, wielu pierwszych użytkowników technologii LED mogło po prostu mieć pecha i natknąć się na diody i zasilacze z wadami produkcyjnymi. Takie rzeczy zdarzają się też w innych uznanych branżach, więc logiczne jest, że w zupełnie nowej branży oświetlenia LED mogły wystąpić błędy. Wystarczy spojrzeć na samochody. Po stu latach produkcji przemysł motoryzacyjny nadal czasami wycofuje produkty z rynku w celu usunięcia wady konstrukcyjnej lub zagrożeń bezpieczeństwa. Nawet tym, którzy mają dużo praktyki, czasami zdarzają się błędy. Najprawdopodobniej jednak głównym powodem tak szybkiego uszkodzenia diod LED pierwszej i drugiej generacji był ich niewłaściwy dobór do konkretnego zastosowania. Ale jak się okazuje, nie wszystkie lampy LED są sobie równe.
Jak dzięki diodom LED odrobina wiedzy może bardzo pomóc?
Prawda jest taka, że wysokiej klasy diody LED są zdecydowanie warte swojej ceny. Oprócz tego, że dobrze jest wiedzieć, że każdy dom, hala lub budynek biurowy działa przy bardziej ekologicznym i wydajnym oświetleniu, rachunki za prąd są niższe w przypadku diod LED. A dla właścicieli nieruchomości komercyjnych liczba koniecznych napraw, wymiany stateczników i żarówek jest radykalnie zmniejszona dzięki technologii LED w tym oprawy przemysłowe LED.
Fakt ten procentuje na wielu poziomach, oszczędzając czas i pracę, zmniejszając problemy związane z bezpieczeństwem i umożliwiając personelowi konserwacyjnemu skupienie się na pilniejszych sprawach w danym zakładzie.
Mimo to właściwy dobór oświetlenia może być trudny. Należy wziąć pod uwagę wiele zmiennych. Czytając o różnych dostępnych produktach oświetleniowych, natkniemy się na takie pojęcia, jak temperatura barwowa, moc, strumień świetlny, żywotność znamionowa, krzywe rozsyłu, współczynnik oddawania barw, różne systemy sterowania, rodzaje połączeń i sposoby instalacji. Szczegóły przyprawiały o zawrót głowy wielu ludzi.
Aby więc wszystko było proste, zacznijmy od tego: nie można po prostu wyjąć starej świetlówki z oprawy i zastąpić jej dowolną tzw. świetlówką LED, którą znajdziesz w lokalnej hurtowni i oczekiwać maksymalnych rezultatów. Aby dokonać dobrego wyboru i uzyskać trwałość znamionową, o której słyszałeś, potrzebujesz tylko odrobiny wiedzy o oświetleniu.
Przeczytaj również: Czy oświetlenie uliczne zmniejsza przestępczość? Oświetlenie przemysłowe i uliczne LED, jego zalety i wady
Jesteś gotów na zmiany?
Dzięki tym informacjom jesteś bliżej tego, aby odważnie wkroczyć w świat opcji oświetlenia LED, mając odpowiednią wiedzę o oświetleniu, której sporą część możesz otrzymać też od nas. Mamy nadzieję, że teraz już trochę rozumiesz, co mogło pójść nie tak podczas pierwszych wypraw w świat oświetlenia LED. Teraz, uzbrojony w rzetelne informacje, możesz poświęcić chwilę na sprawdzenie zgodności wybranych lamp, opraw i konkretnego zastosowania oświetleniowego, zanim kupisz następną lampę lub oprawę LED.
Podsumowując, niektóre plotki o oświetleniu LED są prawdziwe i początkowe technologie, jak w przypadku każdej nowości po prostu potrzebują czasu, aby zostały dopracowane. Ale to już mamy za sobą. Oświetlenie przemysłowe działa dłużej, lampy LED zużywają mniej energii, oprawy mają często opcje sterowania, przyciemniania, łatwiej je kontrolować za pomocą czujników obecności i nie zawierają szkodliwych oparów rtęci, co oznacza, że nie trzeba ich poddawać recyklingowi jak lampy fluorescencyjnej. Kluczem jest dobór odpowiedniej oprawy, technologicznie opartej na specyficznych komponentach do konkretnego zastosowania przemysłowego. W ten sposób uzyskasz największą wartość z zakupu diod LED.
Jak wybrać najlepszego producenta oświetlenia przemysłowego LED?
Mając za sobą całe to nowe zrozumienie technologii LED, z kim zamierzasz porozmawiać o swoim kolejnym projekcie oświetlenia LED? Oczywiście z TheusLed!
Kiedy skontaktujesz się z naszą firmą, natychmiast uzyskasz dostęp do specjalistów z zakresu oświetlenia i instalacji elektrycznych, którzy pomogą Ci zastosować całą nową wiedzę dotyczącą diod LED we wsparciu Twojego kolejnego projektu oświetleniowego. Ciężko pracujemy, aby Ci służyć i jesteśmy gotowi, aby omówić z Tobą każdą potrzebę.
Zespół TheusLed – specjaliści od światła