Czy oświetlenie uliczne zmniejsza przestępczość? Oświetlenie przemysłowe i uliczne LED, jego zalety i wady

-Czas czytania: 4 minuty-

Chociaż obecnie prowadzonych jest coraz więcej badań, to do tej pory nie ma tak wielu statystyk dotyczących oświetlenia i przestępczości, jak mogłoby się wydawać. Mimo to jest całkiem jasne, że oświetlenie ma wpływ na poziom bezpieczeństwa. W końcu, anegdotycznie, ludzie czują się mniej bezpiecznie w ciemności niż w dobrze oświetlonych obszarach. Ponadto społeczności lokalne są bardziej dumne ze swoich dzielnic, jeśli wszystkie ulice są dobrze oświetlone, co daje większe możliwości skutecznego nadzoru. Już samo to może oznaczać, że instalowanie nowych lamp ulicznych LED przez gminy będzie mądrym wyborem. Przyjrzyjmy się bliżej powiązaniu oświetlenia z bezpieczeństwem, aby w pełni zrozumieć to zagadnienie.

Spis treści:

Jakie są najnowsze statystyki dotyczące oświetlenia i przestępczości?

Czy poprzednie statystyki pokazują korelację ze słabym oświetleniem i przestępczością?

Jak zmniejszyć wskaźnik przestępczości poprzez lepsze oświetlenie uliczne?

Jakie są wady stosowania lamp ulicznych LED w zapobieganiu przestępczości?

Czy światła uliczne sprawiają, że ludzie czują się bezpieczniej?

Jakie więc oświetlenie wybrać?

Jakie są najnowsze statystyki dotyczące oświetlenia i przestępczości?

Najbardziej wiarygodne statystyki dotyczące oświetlenia i przestępczości pochodzą z badania przeprowadzonego w Nowym Jorku w 2016 r. Wyniki wykazały, że „przestępstwa indeksowe” (czyli najpoważniejsze przestępstwa) popełniane na ulicach w nocy spadły o 36% po instalacji nowego oświetlenia ulicznego na danym obszarze przy uwzględnieniu efektu ubocznego (przestępstwa mogą „przenieść się” na otaczające, słabiej oświetlone obszary). Szacunkowo ta liczba bez skutków ubocznych jest bliska 60% redukcji. Nastąpił także spadek o 4% ilości wszystkich przestępstw indeksowych, nie tylko tych popełnionych na zewnątrz w porze nocnej. Badanie to jest istotne, gdyż pokazuje korelację między sprawnymi latarniami ulicznymi a przestępczością, ponieważ był to faktyczny eksperyment naukowy wykorzystujący randomizowaną, kontrolowaną próbę, a nie tylko obserwacje lub teorie. Wydaje się to więc potwierdzać wiele z tego, co zakładano od lat – że oświetlenie rzeczywiście w pewnym sensie zmniejsza przestępczość. Ponadto badacze przeprowadzili ankietę wśród mieszkańców i odkryli, że są oni pozytywnie nastawieni do nowych instalacji oświetleniowych.

Czy poprzednie statystyki pokazują korelację ze słabym oświetleniem i przestępczością?

Przed tym badaniem oceny naukowe dotyczące oświetlenia ulicznego i bezpieczeństwa publicznego były nieco bardziej niejasne lub niejednoznaczne. Niektóre wczesne badania wykazały zmniejszenie przestępczości, podczas gdy inne wykazały, że oświetlenie nie jest skutecznym sposobem zapobiegania przestępczości (przynajmniej samo w sobie). Później badacze dokonali oceny wszystkich tych wczesnych badań i doszli do wniosku, że, ogólnie rzecz biorąc, w obszarach o lepszym oświetleniu ulicznym nastąpił spadek przestępczości o 21% w porównaniu z regionami kontrolnymi, a wpływ ten był bardziej znaczący w przypadku przestępstw przeciwko mieniu niż w przypadku przestępstw o charakterze brutalnym. Nie jest jasne, czy proponowana korelacja między latarniami ulicznymi a przestępczością była powiązana z faktycznym sytuacyjnym odstraszaniem, czy też efektem dumy społecznej.

Ponadto, poza obszarami mieszkalnymi, w badaniach dotyczących parkingów od dawna uznawano oświetlenie za kluczowy aspekt bezpieczeństwa mający na celu odstraszanie przestępczości. Studia przypadków przeprowadzone w centrum handlowym w Nowym Jorku, w którym występuje duży odsetek włamań do samochodów, wykazały, że wskaźniki te gwałtownie spadły wraz z dodaniem opraw parkingowych. Powszechnie przyjmuje się, że parkingi i dzielnice mieszkalne mają podobną korelację między oświetleniem a bezpieczeństwem publicznym.

Przeczytaj również: Oprawy przemysłowe LED typu HERACLES – to nasze nowoczesne rozwiązania oświetleniowe dla wielu branż

Jak zmniejszyć wskaźnik przestępczości poprzez lepsze oświetlenie uliczne?

Władze lokalne chcące wiedzieć: czy oświetlenie uliczne ogranicza przestępczość i jak zmniejszyć jej wskaźniki, mogą rozważyć dodanie nowych latarni ulicznych. Poza statystykami, instalacja oświetlenia jako sposób na poprawę bezpieczeństwa niesie ze sobą szereg korzyści:

– Ma tendencję do odstraszania przestępców, zwiększając prawdopodobieństwo, że zostaną zauważeni

– Umożliwia lepszą widoczność obecności policji w okolicy

– Sprawia, że mieszkańcy chętniej spędzają czas na zewnątrz, zwiększając nieformalny nadzór

– Pokazuje, że miasto chce się rozwijać

– Daje okolicy większe poczucie dumy i wspólnoty, potencjalnie zwiększając prawdopodobieństwo, że poszczególne osoby będą interweniować lub zgłaszać przestępstwa

Jakie są wady stosowania lamp ulicznych LED w zapobieganiu przestępczości?

Ogólnie rzecz biorąc, statystyki dotyczące oświetlenia i przestępczości sugerują silną korelację oświetlenia ulicznego i przestępczości oraz to, że korzyści przewyższają wszelkie potencjalne ryzyko i wady. Jednak teoretycznie istnieją pewne potencjalne negatywne czynniki, które należy wziąć pod uwagę. Oświetlenie uliczne:

– Może zapewnić przestępcom lepszą widoczność mienia lub potencjalnych ofiar

– Mogłoby ułatwić przestępstwa nie związane z przemocą, takie jak handel narkotykami

– Może prowadzić do przeniesienia przestępczości na sąsiednie społeczności

Te hipotetyczne wady jednak są jedynie potencjalne, a każda dzielnica jest inna. Są szanse, że każda okolica odniesie korzyści dzięki oświetleniu ulicznemu LED – nawet jeśli nie mają one bezpośredniego wpływu na wskaźniki przestępczości. Zdecydowanie więcej głosów opowiada się za zwiększonym poczuciem bezpieczeństwa w miejscu dobrze oświetlanym niż poczuciem jego braku.

Przeczytaj również: 7 ciekawostek o oświetleniu LED, o których prawdopodobnie nie wiedziałeś – oświetlenie przemysłowe i zaskakujące newsy

Czy światła uliczne sprawiają, że ludzie czują się bezpieczniej?

Latarnie uliczne mogą, ale nie muszą, mieć wpływ na przestępczość, ale jedno jest pewne – jaśniejszy poziom światła rzeczywiście sprawia, że ludzie czują się bezpieczniej podczas nocnych spacerów, aktywności czy powrotów do domu.

Oświetlenie uliczne LED zapewnia jasne i równomierne oświetlenie, zapewniając dobre oświetlenie dróg i przestrzeni publicznych, dzięki czemu są bezpieczniejsze zarówno dla pieszych, jak i kierowców. Dobrze oświetlone obszary zniechęcają również do wandalizmu i innej działalności przestępczej, zwiększając ogólne bezpieczeństwo w społeczności. A przecież o to nam chodzi, aby każdy obywatel czuł się bezpiecznie i dobrze.

Przeczytaj również: Jaki wpływ na samopoczucie i życie człowieka ma światło? Czy oświetlenie przemysłowe podnosi komfort pracy?

Jakie więc oświetlenie wybrać?

Wielokrotnie podkreślamy, że jakość jest bardzo ważna. Zapewne każdy z nas miał takie doświadczenie w życiu, że nie sprawdził jakości i wkrótce okazało się, że daną zakupioną rzecz trzeba było szybko wymienić. Nie jest to ani ekonomiczne dla naszej kieszeni, ani też dobre dla środowiska. Dlatego w naszej firmie, oferując oświetlenie przemysłowe LED i oprawy uliczne LED stawiamy na jakość i innowacyjne rozwiązania, wciąż poszukując tych najlepszych. Nasze wieloletnie doświadczenie oraz opinie naszych klientów, to potwierdzenie naszych słów, a nasze zrealizowane projekty są potwierdzeniem naszych starań i zaangażowania. Ponieważ sami zawsze stawiamy na jakość i zaufanie, takie też przyjęliśmy zasady w naszej firmie. Dlatego z pełnym przekonaniem zachęcamy Państwa do skorzystania z naszej oferty i zapraszamy do współpracy.

Skontaktuj się z nami bezpośrednio lub poprzez formularz kontaktowy.

Zespół TheusLed – specjaliści od światła

Udostępnij:

Zobacz pozostałe Artykuły

Zapisz się do Newsletter'a

Scroll to Top

Odbierz PORTFOLIO PRODUKTÓW zapisując się w poniższym formularzu

Po zapisaniu się, natychmiast otrzymasz dostęp do materiałów.