Jak oświetlić magazyn?

Odpowiednie oświetlenie magazynu jest niezwykle istotną kwestią. Umożliwia szybkie poruszanie się po ogromnej często przestrzeni magazynowej, ułatwia odnajdywanie konkretnych towarów i pozwala na sprawną pracę. W jaki sposób oświetlić magazyn, by korzystanie z niego było prostsze i bezpieczniejsze?

Oświetlenie magazynu wysokiego składowania- o czym należy pamiętać?

Praca w magazynie wcale nie należy do bezpiecznych. Istnieją branże, w których wypadki zdarzają się wyjątkowo często. Należy do nich gałąź logistyczna czy transportowa. Wielu wydarzeń można by było uniknąć, gdyby obszar magazynu był prawidłowo oświetlony. Oświetlenie magazynu wysokiego składowania powinno być dobrane do rodzaju przestrzeni. Inne rozwiązania stosuje się w magazynach przy biurach, zupełnie inne w magazynach wolnostojących, a jeszcze inne w podziemiach.

Oświetlenie magazynu – wymagania

Jeśli chodzi o oświetlenie magazynu, wymagania są jasno określone. Oprócz dostosowania źródeł światła do specyfiki biura, konieczne jest również dobranie światła do charakteru wykonywanej pracy. Norma Europejska EN-12464-1 uściśla wymagane minimum natężenia światła, wynoszące 100-200 lx. W strefie pakowania i wysyłek natężenie powinno być wyższe- 300 lx. Według standardów i przyjętych norm, konieczne jest stosowanie środków ochrony prze olśnieniem poprzez malowanie ścian i sufitów jasnym kolorem farby czy osłanianie źródeł światła. Według obowiązujących przepisów, źródło światła nie może wywołać efektu stroboskopowego.

Jak dobrać oświetlenie do magazynu?

Wielu z Was zastanawia się pewnie, jak dobrać oświetlenie do magazynu. Zadanie nie jest proste. W magazynach głównym problemem jest niedoświetlenie przejść pomiędzy poszczególnymi regałami, a także oślepiające światło operatorów wózków widłowych. Aby rozwiązać pierwszy problem, wystarczy jedynie zastosować oprawy LED o wysokiej wydajności i zoptymalizować projekt oświetlenia. Światło zaś nie będzie oślepiało operatorów, jeżeli w projekcie zostaną dobrane odpowiednie oprawy o dopuszczalnych przez normy współczynnikach UGR.

Lampy LED do magazynu z oferty Theusled

Idealnym rozwiązaniem do magazynów wysokiego składowania są oprawy przemysłowe Prometheus, wyróżniające się niezwykłymi parametrami technicznymi. Cechują się wysoką wydajnością świetlną, szerokim zakresem mocy, a także pełną regulacją strumienia świetlnego. Dzięki możliwości współpracy z systemami automatyki, możliwości zastosowania tych opraw są jeszcze większe. Do oświetlenia korytarzy w magazynach wysokiego składowania proponowane są lampy dwubelkowe o mocy 100 W, przy czym na każdej z belek zamontowana jest ina soczewka. Jedna z nich o wąskim kącie rozsyłu doświetla znakomicie drogę transportową oraz poziom ręcznego pickingu. Druga soczewka o szerszym kącie rozsyła światło doświetlając fronty palet, umożliwiając tym samym dokładne i bezpieczne operacja wkładania i wyjmowania palet na wyższych poziomach regałowych.

Równie korzystnym rozwiązaniem są oprawy Hermes. Zastosowane w nich nowoczesne diody LED mają wysoką wydajność, a brak szklanych elementów w oprawie i nietłukąca się oprawa sprawiają, że stosowanie tej oprawy jest jeszcze bezpieczniejsze. Dzięki wysokiemu współczynnikowi oddawania barw, światło jest naturalne i przyjazne pracownikom. Brak efektu olśnieniu i stroboskopu chroni ich przed zmęczeniem oczu nawet po całym dniu pracy.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty na www.theusled.com.

Udostępnij:

Zobacz pozostałe Artykuły

Zapisz się do Newsletter'a

Scroll to Top

Odbierz PORTFOLIO PRODUKTÓW zapisując się w poniższym formularzu

Po zapisaniu się, natychmiast otrzymasz dostęp do materiałów.