10 najważniejszych wskazówek, jak spełnić postanowienia noworoczne i realizować cele – aby projektować coraz lepsze oprawy przemysłowe LED, też potrzebujemy jasnego wyznaczania celów

-Czas czytania: 7 minut-

Postanowienia noworoczne to prawdziwa tradycja dla wielu z nas. Większość ludzi zaraz na początku stycznia robi listy i postanowienia tego, czego chcą dokonać lub zmienić. Zamierzamy to osiągnąć, jesteśmy zmotywowani i podekscytowani, chcemy dużo zmienić i ostatecznie spełnić wszystkie postanowienia do końca roku.

Potem przychodzi następny dzień i emocje poprzedniego wieczoru opadają. Rzeczywistość uderza, a motywacja opada. Cel, z którym właśnie powitaliśmy Nowy Rok, który wydawał się wykonalny, teraz wydaje się przytłaczająco dużą górą do zdobycia. Może jeszcze kilka tygodni o nie zawalczymy, ale badania pokazują, że już około marca myślimy, że odłożymy je na następny rok.

W naszym zespole TheusLed, w którym projektujemy i produkujemy oprawy przemysłowe LED potrzebujemy konkretnych celów oraz motywacji. Dlatego zebraliśmy najlepsze sposoby na to, aby osiągnąć cele, zamiast żegnać się z nimi na nie wiadomo jak długo. Bo można uniknąć spadku motywacji czy też błędów, ale też przygotować się na takie sytuacje, w których lekko nie będzie.

Ten rok może być rokiem zmian. Może to być rok, w którym faktycznie zrealizujesz swoje postanowienia zarówno te prywatne jak i zawodowe. Chcesz wiedzieć jak? Oto 10 wskazówek, dzięki którym możesz wyznaczyć cel i go osiągnąć.

Spis treści:

1. Opowiedz ludziom o swoich postanowieniach

2. Ogranicz liczbę określonych celów

3. Sprecyzuj swoje postanowienia

4. Zrób konkretny plan

5. Regularnie weryfikuj swoje postanowienia i cele

6. Przestań skupiać się na efekcie końcowym

7. Wiedz, kiedy zrobić sobie przerwę

8. Nie odpuszczaj

9. Nagradzaj się

10. Nie poddawaj się wewnętrznemu krytykowi

1. Opowiedz ludziom o swoich postanowieniach

Mówiąc ludziom o swoich postanowieniach, świadomie ich angażujesz. Bo jeśli powiesz komuś, że coś zrobisz, ludzie będą tego oczekiwać, obserwować Cię i dopytywać o status prac. Zobowiązałeś się nie tylko wobec siebie, ale także wobec wszystkich, którym powiedziałeś o swoich planach i celach.

Oczywiście stawianie celów jest niezbędne w każdej firmie, tak jak i w naszej – każdego roku wyznaczamy cele do osiągnięcia. Jasne jest to, że cały zespół musi wiedzieć, co to są za cele, aby wiedzieć dokąd zmierzamy jako firma, ale też jakie zadania ma każdy z nas. Czy w tym roku zamierzamy wprowadzić nowe oprawy przemysłowe LED, w jakich projektach zamierzamy uczestniczyć, jaki ustalamy budżet na cały rok, ile osób zamierzamy zatrudnić etc.

Miłą korzyścią płynącą z mówienia ludziom o swoich postanowieniach oraz celach jest wsparcie, jakie możemy otrzymać zarówno w zespole w którym pracujemy, ale również w kwestii prywatnych celów wśród przyjaciół czy rodziny. Kiedy odpowiednie osoby dowiedzą się o Twoim postanowieniu, będą Cię wspierać w jego osiągnięciu. Będą działać jak sieć wsparcia, która będzie Cię motywować szczególnie wtedy, kiedy przyjdzie chwila kryzysu.

2. Ogranicz liczbę określonych celów

Każde postanowienie jest celem, a cele konkurują ze sobą o Twoją uwagę.

Dlatego odpowiednie jest wyznaczenie jednego lub dwóch głównych celów. Sprawdzi się to szczególnie w zespołach, które dążą do jednego, konkretnego i dużego celu firmy, ale jeden zespół może pracować nad wprowadzeniem nowego produktu w temacie oświetlenie przemysłowe, kolejny nad udoskonaleniem produktu. Oprawy przemysłowe LED potrzebują też działania zespołu marketingu, a także działań poszerzających świadomość wśród odbiorców. Także jako spółka będziemy dążyć do jednego, głównego, konkretnego celu, ale tych cząstkowych będzie znacznie więcej po to, aby każdy dział mógł zająć się swoimi działaniami i celami.

W życiu prywatnym warto wypisać wszystkie ważne cele, planowane zmiany i postanowienia, ale zazwyczaj to właśnie jeden z nich będzie wiodący, ten, który może mieć wpływ na wszystkie inne. Jeśli będzie to np. zdrowie i zmiany w tym obszarze, to wpłyną one zarówno na cele w obszarze finansowym (bo gdy chorujemy, to trudno efektywnie pracować) jak również na plany podróży czy rozwoju osobistego, bo bez zdrowia nie da się wiele osiągnąć.

Przeczytaj również: Żarówki rozświetliły XX wiek; XXI wiek będzie oświetlony lampami LED – nasza firma i nasze oprawy przemysłowe LED biorą udział w tej ogromnej zmianie

3. Sprecyzuj swoje postanowienia

Upewnij się, że Twoje postanowienie może być aktywnie śledzone. Weźmy na przykład postanowienie o czytaniu więcej.

To jest zbyt niejasne.

Po czym poznasz, że udało Ci się osiągnąć ten cel?

Czy wystarczy Ci przeczytanie książki raz w miesiącu? Tydzień? Dzień?

Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się czy udało Ci się osiągnąć swoje postanowienie, jest określenie ich tak, aby były osiągalne i abyś mógł podążać za nimi.

Jeśli chcesz czytać więcej, to znacznie lepiej będzie, jeśli wyznaczysz sobie namacalny i możliwy do osiągnięcia cel, na przykład czytanie dwóch książek miesięcznie. Pozwala to osiągnąć cel małymi krokami, a także umożliwia łatwe śledzenie postępów.

To samo dotyczy obszarów zawodowych, w których również warto określać i precyzować swoje cele. Bo gdy założymy, że chcemy zaprojektować nowe oprawy przemysłowe LED, to nadal nie wiadomo czy mają być dwie, trzy a może więcej nowych opraw?

4. Zrób konkretny plan

Po określeniu większego celu możesz następnie stworzyć plan podzielenia celu na mniejsze cele cząstkowe, które możesz osiągnąć codziennie. Jeśli widzisz, że Twoje kroki nie są zbyt wymagające, wyglądają jak wykonalne kroki do stawiania każdego dnia, to osiągnięcie celu stanie się możliwe najpierw w Twojej głowie, a potem w rzeczywistości.

Weźmy przykład czytania. Jeśli chcesz przeczytać 100 książek rocznie, może to wydawać się dość przytłaczające. Jeśli rozbijesz to na czytanie jednej książki co 4 dni, stanie się to bardziej realistyczne.

W ten sposób możesz również aktywnie monitorować swoje postępy i będziesz wiedzieć, czy jesteś na dobrej drodze, aby go osiągnąć.

Oprawy przemysłowe LED i ich projektowanie również stanie się dla nas bardziej realistyczne jeśli założymy np. opracowanie jednego rozwiązania (oprawy, czy też systemu) na kwartał.

Przeczytaj również: Czy oświetlenie LED jest dobre dla środowiska, naszych kieszeni oraz dzieł sztuki? – Nasze oprawy przemysłowe LED podbijają świat

5. Regularnie weryfikuj swoje postanowienia i cele

Przeglądanie swoich celów, to jeden z najlepszych sposobów, aby zmotywować się do ich utrzymania i dalszego działania. Postęp jaki robisz, inspiruje Cię i pokazuje, na czym musisz się skupić w następnej kolejności. Jeśli coś nie działa, to jest to dobry moment na to, aby zweryfikować zarówno cele, jak i działanie.

Jak często powinniśmy przeglądać swoje cele?

Polecamy przeglądanie swoich celów w czterech okresach:

– Codziennie poświęcając 5 minut na omówienie sposobu, w jaki pracowałeś nad osiągnięciem swoich celów.

– Co tydzień sprawdzając, jak dobrze wykonałeś swoje działania i jakie osiągnąłeś wyniki.

– Co kwartał sprawdzając swoje dotychczasowe wyniki i weryfikując przyszłe cele.

– Co roku przeglądając swoje długoterminowe cele i zmieniając je, jeśli to konieczne.

6. Przestań skupiać się na efekcie końcowym

Jak powiedział Jeff Haden, kiedy angażujemy się w osiągnięcie celu, tak naprawdę powinniśmy zaangażować się w proces. Częste myślenie o celach może sprawiać wrażenie, jakbyśmy trzymali je na wyciągnięcie ręki. Jakbyśmy mieli je po prostu osiągnąć i koniec. Kiedy jednak angażujemy się w proces, podróż i osiągnięcie celu, znacznie łatwiej jest sprawić, by było to przyjemne doświadczenie.

Cel jest daleko, a dotarcie do niego jest tym, na czym powinniśmy się skupić. Nie można ciągle patrzeć na mapę, aby zobaczyć swój końcowy cel podczas jazdy, bo w przeciwnym razie możemy rozbić się po drodze.

Oświetlenie przemysłowe jest tym, czym zajmujemy się od lat. Skupiamy się na innowacyjnych rozwiązaniach, poszukiwaniu i stosowaniu wciąż lepszych diod, które będą sprawiały, że życie będzie jaśniejsze i bezpieczniejsze. Jednak zanim stworzymy nowe oprawy przemysłowe LED, to warto wiedzieć, na czym nam naprawdę zależy, nad czym chcemy pracować, jakie elementy bierzemy pod uwagę, na czym chcemy się skupić i co po drodze osiągnąć, aby finalnie dostarczyć nowe oprawy przemysłowe LED, które paradoksalnie nie są jedynie produktem, a dziełem ludzi, którzy wciąż poszukują najlepszych rozwiązań.

Przeczytaj również: 7 sposobów na wdrożenie „zielonych” inicjatyw w magazynie – czy oprawy przemysłowe LED mają tu swoje miejsce?

7. Wiedz, kiedy zrobić sobie przerwę

Wypalenie zawodowe jest bardzo realne, jeśli nie robisz przerw i nie dbasz o swoje zdrowie i życie prywatne. Dlatego warto znaleźć czas każdego dnia, aby pozwolić swojemu umysłowi odpocząć.

Żaden cel ani postanowienie nie powinny zaprzątać umysłu od chwili przebudzenia do chwili snu. Wykazano również, że robienie efektywnych przerw zwiększa naszą produktywność bez względu na to, czy w Twojej głowie są oprawy przemysłowe LED czy jakikolwiek inny produkt, którym zajmujesz się zawodowo.

Mając to na uwadze, warto podkreślić, że sprawdzanie kont w mediach społecznościowych i oglądanie telewizji nie jest przerwą dla umysłu – jest prawdopodobnie bardziej stresujące.

Zamiast tego medytuj, śpiewaj, idź na spacer, weź prysznic, wykonaj mały trening lub zrób coś podobnego, aby efektywnie się zrelaksować i zadbać o siebie.

8. Nie odpuszczaj

Jest świetny cytat Bruce’a Lee, który mówi:

„Jeśli zawsze będziesz się ograniczać w tym wszystkim, co robisz, przeniesie się to na twoją pracę i twoje życie. Nie ma żadnych ograniczeń. Są tylko płaskowyże i nie wolno ci tam pozostać, musisz wyjść poza nie”.

Sposób, w jaki to się odnosi do osiągania swoich postanowień, jest bardzo prosty: w Twoich postępach, krokach, które postawisz w ich realizacji będą występować stagnacje.

Będą momenty, w których nie będziesz pewien, czy naprawdę uda ci się osiągnąć to, co sobie zamierzyłeś. Nie tylko w postanowieniach noworocznych, ale w życiu w ogóle.

W tym miejscu musisz się zmobilizować.

Nie możesz zaakceptować odpowiedzi „nie” czy „niemożliwe”. Kop głęboko, znajdź w sobie wolę, aby przepchnąć się przez płaskowyż. Zniechęcenie może stać się paliwem, jeśli na to pozwolimy bez względu na to, czy walczysz o zrzucenie nadmiaru wagi czy rekordową sprzedaż opraw przemysłowych LED.

Niepowodzenia mogą stać się paliwem, jeśli im na to pozwolimy. Musisz po prostu dalej napierać do przodu. Osiągniesz to. Powiedz sobie, że będziesz doskonały. Będziesz zaskoczony, o ile naprawdę jesteś zdolny do wyobrażenia sobie swojego sukcesu.

Przeczytaj również: Czy oświetlenie uliczne zmniejsza przestępczość? Oświetlenie przemysłowe i uliczne LED, jego zalety i wady

9. Nagradzaj się

Nagradzaj się za każdy choćby najmniejszy sukces. Potrzebujesz motywacji, aby dotrzeć do celu. Oprawy przemysłowe LED mają być jeszcze lepsze, innowacyjne i sprzedawane na całym świecie? OK, ale to duży plan więc pamiętaj, że każdy krok, który zbliża Cię do tego celu powinien być przez Ciebie zauważony i nagrodzony.

Spadek wagi choćby o pół kilograma, choć do celu brakuje jeszcze kilkunastu? Pogratuluj sobie, odpocznij, doceń swój wysiłek i zaplanuj kolejny trening.

Zapomnij o tym, co myślą, czy mówią o tym inni. Jeśli cieszysz się z postępów, jakie robisz, masz pełne prawo to świętować i wykrzykiwać to całemu światu.

To tylko wzmocni Cię w dalszym dążeniu do celu.

10. Nie poddawaj się wewnętrznemu krytykowi

Będziesz mieć wątpliwości. To oczywiste, bo są one częścią życia każdego z nas.

Ktoś może zrobić lepsze oprawy przemysłowe LED, ktoś ma lepszą kondycję i wysportowane ciało, a może jeszcze ktoś inny awansował szybciej niż Ty i leci w tym roku na urlop marzeń?

Przyjmij to jako motywację, ale nie zapominaj o swoich krokach i o tym, że każdy ma swoją drogę. Pracuj, inspiruj się innymi, szukaj najlepszych rozwiązań, ale nie pozwól, aby wewnętrzny krytyk podciął Ci skrzydła.

A jeśli interesuje Cię to, co my robimy, to zapraszamy do kontaktu.

Zespół TheusLed – specjaliści od światłaUdostępnij:

Zobacz pozostałe Artykuły

Zapisz się do Newsletter'a

Scroll to Top

Odbierz PORTFOLIO PRODUKTÓW zapisując się w poniższym formularzu

Po zapisaniu się, natychmiast otrzymasz dostęp do materiałów.