6 najważniejszych faktów na temat oświetlenia LED, o których mogłeś nie wiedzieć! Oświetlenie przemysłowe i ciekawostki na ich temat

-Czas czytania: 4 minuty-

Obecnie w większości domów, również coraz częściej w magazynie czy parkingu stosuje się oświetlenie LED ze względu na jego dużą wydajność i mniejsze zużycie energii elektrycznej. Nawet przy zużyciu bardzo małej ilości prądu, oprawy przemysłowe LED zapewniają idealne światło, takie jakie jest potrzebne.

Oznacza to, że diody LED dobrze służą, mają więcej zalet niż inne źródła światła. Można od razu wspomnieć, że to oświetlenie jest dostępne w różnych kolorach i temperaturach barwowych, co ułatwia użytkownikom lepsze zaprojektowanie domu lub biura.

Spis treści:

Zalety lam LED, które wszyscy znamy

1. Diody LED nie nagrzewają się nadmiernie

2. Diody LED nie zawierają szkodliwej rtęci

3. Wynalazek wart miliony

4. Lampy LED nie przyciągają owadów

5. Wydajność opraw LED nie jest mierzona w watach

6. Potencjalne oszczędności uzyskane dzięki diodom LED

W jaki sposób diody LED zostaną poddane recyklingowi?

Dlaczego warto wybrać nasze oprawy przemysłowe LED?

Wszyscy znamy różne zalety lamp LED, takie jak:

• Światła LED zużywają mniej energii elektrycznej. Pozwalają zaoszczędzić nawet do 80% wartości rachunków za prąd świetlny.

• Oprawy przemysłowe LED są trwałe i wytrzymują nawet kilkanaście lat przy stałej ilości światła. W przeciwieństwie do innych źródeł światła, dioda LED nie przepala się nagle, światło z niej stopniowo przyciemnia się z upływem czasu. Koniecznie sprawdź nasze oprawy przemysłowe LED.

• Diody LED utrzymują niską temperaturę. W przeciwieństwie do starych świetlówek, diody LED nie nagrzewają się. Nadmierne ciepło i promieniowanie ultrafioletowe mogą stanowić zagrożenie dla ludzi, środowiska i materiałów.

• Dobre diody LED nie wytwarzają niebieskich fal, pozwalają naszemu mózgowi odpocząć i zwiększają produktywność.

Istnieje jednak kilka faktów na temat światła LED, o których możesz nie wiedzieć. Jeśli jesteś ciekawy, to czytaj dalej.

Przeczytaj również: 7 sposobów na wdrożenie „zielonych” inicjatyw w magazynie – czy oprawy przemysłowe LED mają tu swoje miejsce?

1. Diody LED nie nagrzewają się nadmiernie

Dotykanie świetlówki kompaktowej lub powierzchni żarówki powoduje oparzenia, ponieważ powierzchnia tych świetlówek nagrzewa się, gdy są włączone. Natomiast w przypadku oprawy przemysłowej LED można po prostu dotknąć powierzchni diody LED bez ryzyka poparzenia, ponieważ ich powierzchnia nie jest gorąca.

2. Diody LED nie zawierają szkodliwej rtęci

Lampy LED, w tym oprawy przemysłowe LED nie zawierają rtęci i mają bardzo niewielki szkodliwy wpływ na środowisko w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami. Mają także przewagę nad kompaktowymi świetlówkami fluorescencyjnymi, która z biegiem czasu będzie rosła wraz z ciągłym udoskonalaniem technologii LED. Tradycyjne oświetlenie zawiera niewielką, ale jednak pewną ilość rtęci, która jest gazem wysoce toksycznym. Wyrzucanie połamanych kawałków żarówek prowadzi do gromadzenia się toksycznej rtęci w wodach gruntowych, co poważnie szkodzi naszemu środowisku i zdrowiu.

3. Wynalazek wart miliony

W 1992 roku Shuji Nakamura wynalazł niebieskie światło LED, pracując dla Nichia Corporation. Za swoje wysiłki otrzymał premię w wysokości 200 dolarów. Jednak Shuji Nakamura nigdy nie podpisał z firmą umowy o zachowaniu poufności i w 2001 roku pozwał firmę na kwotę 189 milionów dolarów. Chociaż Nakamura nie wygrał 189 milionów dolarów, wygrał największą kwotę kiedykolwiek przyznaną przez japoński sąd – 8 100 200 dolarów!

Przeczytaj również: Jak ewoluuje nowa technologia oświetlenia LED na parkingach? Oprawy przemysłowe LED w roli głównej

4. Lampy LED nie przyciągają owadów

Jeśli kiedykolwiek siedziałeś na werandzie przy włączonym świetle, to wiesz jak wieczorami roi się od robaków, lecących w stronę żarzących się świateł. Dzieje się tak dlatego, że żarówki (i świetlówki kompaktowe) wytwarzają światło UV i promieniowanie podczerwone, które robaki kochają bardziej niż pszczoły kochają miód.

Lampy LED, w tym nasze oprawy przemysłowe LED nie przyciągają owadów, więc w pobliżu źródeł światła ich liczba jest znacznie zmniejszona.

5. Wydajność opraw LED nie jest mierzona w watach

Zamiast tego lumeny służą do pomiaru mocy świetlnej dostarczanej przez diody LED. To z pewnością jeden z najciekawszych faktów na temat oświetlenia LED

6. Potencjalne oszczędności uzyskane dzięki diodom LED

Już w 2012 roku w USA korzystanie z lamp LED pozwoliło zaoszczędzić około 675 milionów dolarów na rocznych kosztach energii. Całkowite przejście na oświetlenie LED w ciągu najbliższych dwóch dekad mogłoby zaoszczędzić 250 miliardów dolarów na kosztach energii, zmniejszyć zużycie energii elektrycznej do oświetlenia o prawie 50 procent i uniknąć emisji dwutlenku węgla o 1800 milionów ton.

UWAGA! Około 95% wszystkich diod LED nadaje się do recyklingu, więc nic się nie marnuje.

Jeśli myślisz o przejściu na technologię LED, to dzięki temu możesz uczestniczyć w działaniach na rzecz poprawy śladu ekologicznego. Nigdy nie jest za późno, aby zrobić dobry gest dla planety, więc również dla samego siebie. Dioda LED jest znacznie bardziej wydajna niż żarówki tradycyjne lub lampy wyładowcze. Diody LED charakteryzują się dłuższą żywotnością, dlatego zmniejsza się częstotliwość utylizacji lamp. Jednak ze względu na rosnące zapotrzebowanie na oprawy przemysłowe LED, tylko kwestią czasu jest, kiedy produkt będzie musiał zostać przetworzony. Zazwyczaj żarówki LED mają logo ze skrzyżowanym koszem. Oznacza to, że nie należy ich wyrzucać do śmieci, lecz poddać recyklingowi. Ponadto ta technologia oświetleniowa jest zgodna z dyrektywą RoHS (ograniczenie stosowania substancji niebezpiecznych). Z tymi ograniczeniami zabrania się używania sześciu substancji niebezpiecznych (ołowiu, rtęci, kadmu… itd.). W rezultacie diody LED w tym oprawy przemysłowe LED można poddać recyklingowi.

Przeczytaj również: Czas, pieniądze i bezpieczeństwo: oprawy przemysłowe LED świetnie pracują na sukces w każdym z tych obszarów

W jaki sposób diody LED zostaną poddane recyklingowi?

Diody LED nie zawierają pierwiastków toksycznych. Jednakże produkt ten jest wykonany z elementów elektronicznych, które nadają się do recyklingu. Diody, półprzewodniki lub transformatory można poddać recyklingowi jak każdy standardowy sprzęt elektroniczny. Niektóre metale zawarte w diodach LED są naprawdę przydatne do recyklingu, np. ind, gal lub pierwiastki ziem rzadkich (REE), który można znaleźć w skorupie ziemskiej. Nadal lepiej jest unikać przedostawania się tych świateł na wysypiska śmieci. W tej chwili nie ma specjalnych, głównych programów recyklingu diod LED.

W większości krajów UE istnieją komisje, które zajmują się na przykład przepisami dotyczącymi zużytego sprzętu elektrycznego. Jeśli nie wiesz, gdzie oddać do recyklingu swoje stare oprawy przemysłowe LED, nie wahaj się poprosić o informacje lokalnej komisji, aby poznać wymagania. Tak długo, jak staramy się poprawić żywotność diod LED, recykling diod LED jest również kwestią, którą należy się zająć. Istnieje kilka możliwości recyklingu żarówki LED:

– Lokalne centrum recyklingu/centrum recyklingu elektroodpadów

– Duzi dystrybutorzy detaliczni lub sklepy z materiałami budowlanymi

Dlaczego warto wybrać nasze oprawy przemysłowe LED?

Istnieje wiele uzasadnionych powodów, dla których warto rozważyć zmianę na oprawy przemysłowe LED. Są dobre dla planety, stanowią świetną inwestycję i wytwarzają mniej odpadów niż jakiekolwiek wcześniejsze lampy. Mamy nadzieję, że podobały Ci się te fakty na tyle, aby rozpatrzeć zmianę oświetlenia na nowoczesne i energooszczędne. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat zmiany oświetlenia na LED, skontaktuj się z ekspertami z TheusLed. Jesteśmy znani z dokładności, innowacyjności, otwartości i bardzo chcielibyśmy Ci pomóc.

Zespół TheusLed – specjaliści od światła

Udostępnij:

Zobacz pozostałe Artykuły

Zapisz się do Newsletter'a

Scroll to Top

Odbierz PORTFOLIO PRODUKTÓW zapisując się w poniższym formularzu

Po zapisaniu się, natychmiast otrzymasz dostęp do materiałów.