Jak zapewnić bezpieczne warunki pracy w kopalniach odkrywkowych? A także: o oświetleniu hałd i wyrobisk naszym naświetlaczem TITAN.

-Czas czytania: 5 minut-

Oświetlenie terenów kopalń odkrywkowych, hałd i wyrobisk to temat szalenie ważny i wymagający. Są to niezwykle trudne miejsca pracy, które wymagają przestrzegania wielu zasad bezpieczeństwa. Oświetlenie takich miejsc wymaga wyspecjalizowanych narzędzi i instalacji, dzięki którym poziom bezpieczeństwa pracowników wzrasta. Jest to temat, któremu obecnie przygląda się wielu konstruktorów i producentów, a my już wychodzimy naprzeciw najbardziej rygorystycznym wymaganiom i proponujemy doskonałe rozwiązanie dla tego typu miejsc.

Z tego artykułu dowiesz się:

– czym są hałdy i wyrobiska?

– jak zapewnić bezpieczne warunki pracy w kopalniach odkrywkowych?

– czy oświetlenie hałd i wyrobisk jest obowiązkowe?

czym jest naświetlacz TITAN? Czyli ciąg dalszy wymogów względem oświetlenia hałd i wyrobisk

dlaczego tak ważne jest to, aby oświetlenie hałd i wyrobisk było niezawodne?

co dodatkowo proponujemy w naszych oprawach TITAN?

– czym charakteryzują się oprawy TITAN?

– jak wygląda podłączenie naświetlaczy TITAN?

dlaczego warto wybrać nasze oprawy TITAN?

Czym są hałdy i wyrobiska?

Hałdy to duże zwały, powstałe w wyniku składowania wszelkiego rodzaju odpadów powęglowych, przede wszystkim skały płonnej – odpadu wydobywczego, stanowiącego ok. 30 proc. ilości wydobywanego węgla. Taka składowana na hałdach skała w naturalny sposób ulega procesom wietrzenia oraz ma tendencje do samozagrzewania.

Przeczytaj również: Jak wygląda historyczna ewolucja oświetlenia? Czyli długa droga do oświetlenia LED

Jak zapewnić bezpieczne warunki pracy w kopalniach odkrywkowych?

Oświetlenie terenów eksploatacyjnych kopalni odkrywkowych oraz hałd i wyrobisk ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia odpowiednich warunków pracy dla górników oraz minimalizacji ryzyka wypadków.

Dobrze oświetlone hałdy i wyrobiska pozwalają na lepszą orientację w terenie oraz umożliwiają szybsze i bardziej precyzyjne wykonywanie prac.

Czy oświetlenie hałd i wyrobisk jest obowiązkowe?

Należy pamiętać, że odpowiednie oświetlenie hałd i wyrobisk jest wymagane przez przepisy BHP, a także jest jednym z warunków koniecznych do uzyskania certyfikatów i zezwoleń na prowadzenie działalności górniczej.

Dlatego apelujemy do wszystkich właścicieli i operatorów kopalni o zapewnienie odpowiedniego oświetlenia hałd i wyrobisk. To nie tylko kwestia przestrzegania przepisów, ale przede wszystkim dbałości o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników.

Przeczytaj również: Oświetlenie przemysłowe LED a zdrowie człowieka. Co warto wiedzieć?

Czym jest naświetlacz TITAN? Czyli ciąg dalszy wymogów względem oświetlenia hałd i wyrobisk

Nasza oprawa TITAN,  jest największą, najmocniejszą, najcięższą, świecącą najdalej lampą ze wszystkich opraw zaprojektowanych i produkowanych w firmie TheusLED. To TITAN – naświetlacz dużej mocy. Dokładnie rzecz ujmując – jest to rodzina opraw zewnętrznych do oświetlania hałd, wyrobisk, kopalń odkrywkowych lub też dużych parkingów i placów manewrowych. W takich miejscach instalacji dokonuje się na wieżach i słupach oświetleniowych, czyli na dużych wysokościach, tam, gdzie dostęp jest bardzo ograniczony.

Dlaczego tak ważne jest to, aby oświetlenie hałd i wyrobisk było niezawodne?

Szczególnie w tak specyficznych warunkach rosną wymagania związane z niezawodnością oświetlenia. Podkreślamy, że bezpieczeństwa pracowników jest sprawą nadrzędną, więc również oświetlenie powinno być niezawodne. Naświetlacze TITAN dodatkowo charakteryzują się stosunkowo niewielkimi masami względnymi – nie obciążają znacząco konstrukcji wież. Oczywiście mają bardzo wysoką szczelność, stopień ochrony IP66. To również wpływa na ich niezawodność i najwyższą jakość.

Co dodatkowo proponujemy w naszych oprawach TITAN?

W konstrukcji opraw TITAN dodatkowo zaproponowaliśmy rozwiązania, które powodują, że możemy podłączać zasilacze albo bezpośrednio przy oprawach, albo osobno w bezpiecznych skrzyniach rozdzielczych, które są umieszczone np. u podstawy takiej wieży oświetleniowej. Zastosowanie dwóch zasilaczy dla każdego naświetlacza o mocy – uwaga 1200 watów – ogranicza ryzyko całkowitego wyłączenia oświetlenia w przypadku awarii. Nasz układ jest podzielony na dwie części zasilane dwoma mniejszymi zasilaczami. W związku z tym przy awarii jednego z nich przynajmniej połowa oprawy nadal pracuje.

Czym charakteryzują się oprawy TITAN?

Oprawa TITAN, to naświetlacz o bardzo dużej mocy, ale przy znacząco wysokich parametrach wydajnościowych. Zastosowaliśmy bardzo nowoczesne i wydajne diody LED. Dzięki temu przy sprawności całej lampy przekraczającej 165 lm/W osiągnęliśmy imponujący strumień świetlny – ponad 200.000 lumenów. Dzięki temu możemy zaproponować naszym klientom bardzo duże oszczędności w zużyciu energii elektrycznej przy zasilaniu tak dużych opraw oświetleniowych.

Stały strumień świetlny, bez efektów migotania i bardzo długa żywotność diod LED (uzyskana m.in. dzięki specjalnej konstrukcji radiatorów i skutecznemu odprowadzaniu ciepła), wpływają na komfort użytkowania i długi czas eksploatacji.

Przeczytaj również: Oświetlenie przemysłowe – jak nie marnować czasu na obsługę oświetlenia przemysłowego?

Jak wygląda podłączenie naświetlaczy TITAN?

Naświetlacze TITAN mogą być podłączane do zasilania z napięciem 230V lub 400V. Każda oprawa z rodziny TITAN może być wykonana ze sterowaniem, które umożliwia współpracę tych opraw zestawionych w zarządzania oświetleniem LMS. Do wyboru są wersje ze sterowaniem cyfrowym DALI lub analogowym 0-10 V. Cały układ zasilania jest zaprojektowany w ten sposób, że strumień świetlny jest stały i nie ma efektu stroboskopu. Co więcej, jeżeli chodzi o żywotność tych diod, ona też jest bardzo długa, co gwarantuje pracę przez wiele lat przy znikomym zmniejszaniu się natężenia oświetlenia.

Ważne! Jako, że są to oprawy pracujące na zewnątrz, wyposażone są one w zaworki, wyrównujące ciśnienie. Nie występuje przez to efekt skraplania pary wodnej wewnątrz oprawy.

Zapewniony został bezpieczny system mocowania umożliwiający szeroki zakres regulacji kąta pochylenia oprawy. Temperatura pracy – od -40 o do + 55 o Celsjusza. Klasa wytrzymałości mechanicznej, odporności na uderzenia IK08. Układy sterowania DALI lub opcjonalnie 0 – 10 V, układ analogowy.

Dlaczego warto wybrać nasze oprawy TITAN?

Oświetlenie przemysłowe LED, to obszar w którym jesteśmy wiodącym producentem z wieloletnim doświadczeniem. Wyróżniamy się na rynku polskim jak również zagranicznym, otwartością na potrzeby naszych Klientów, ale również nieszablonowym myśleniem. Nasz zespół konstruktorów wciąż poszukuje najlepszych i najbardziej innowacyjnych rozwiązań, a zadowolenie naszych Klientów i ich opinie dowodzą temu, że nasze standardy pracy są bardzo wysokie. Od początku naszej działalności stawialiśmy sobie poprzeczkę bardzo wysoko i chcieliśmy tworzyć tylko najlepsze konstrukcje.  Wiemy, że nasza jakość doceniana jest przez najbardziej wymagających klientów, dlatego bez wahania rekomendujemy również to rozwiązanie.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami na temat naszego naświetlacza TITAN lub do bezpośredniego kontaktu z naszymi pracownikami bądź za pomocą formularza kontaktowego.

TITAN to prawdziwa gwiazda heavy-metal w naszym zestawieniu!

Zespół TheusLed

Udostępnij:

Zobacz pozostałe Artykuły

Zapisz się do Newsletter'a

Scroll to Top

Odbierz PORTFOLIO PRODUKTÓW zapisując się w poniższym formularzu

Po zapisaniu się, natychmiast otrzymasz dostęp do materiałów.