Dlaczego warto przejść na oświetlenie przemysłowe? Poznaj 7 najważniejszych powodów

-Czas czytania: 5 minut-

Oprawy przemysłowe LED podbiły rynek oświetlenia i znalazły szerokie zastosowanie w przypadku obiektów przemysłowych wszelkiego rodzaju.

Jeśli jesteś specjalistą ds. konserwacji obiektów, wiesz jak wysokie mogą być koszty energii zużywanej przez oświetlenie. Podczas gdy coraz więcej branż przechodzi na nowoczesne, energooszczędne oświetlenie przemysłowe LED, wielu operatorów i menedżerów nie jest do końca pewnych, jakie zalety mają oprawy przemysłowe LED i czy są one lepszą inwestycją niż oprawy tradycyjne.

Wydłużona żywotność, zmniejszone zużycie energii, niższe koszty konserwacji, dbałość o ekologię, to jedne z wielu korzyści jakie niesie za sobą oświetlenie przemysłowe. Departament Energii w USA szacuje, że do roku 2030 oświetlenie LED pozwoli zaoszczędzić 190 terawatogodzin energii elektrycznej rocznie, co przekłada się na rachunki za energię niższe o 15-20 miliardów USD. Co więcej ceny zakupu lamp i opraw przemysłowych stale spadają, co pomaga coraz większej liczbie zarządców obiektów modernizować oświetlenie za pomocą technologii LED.

W sektorze komercyjnym i przemysłowym oprawy przemysłowe LED są szeroko stosowane ze względu na ich unikalne właściwości. Nie ma potrzeby częstej konserwacji lamp LED, są one trwalsze i niezawodne (sprawdź nasze produkty). Żywotność oświetlenia przemysłowego LED dobrej klasy jest znacznie wyższa niż 100 000 godzin i mogą one prawidłowo działać we wszystkich typach środowisk. W porównaniu do konwencjonalnych źródeł światła są bardziej energooszczędne.

Spis treści:

1.Efektywność energetyczna jako kluczowy punkt zmiany

2.Przedłużona żywotność

3.Trwałość

4.Natychmiastowe włączenie

5.Inteligentne sterowanie

6.Monitorowanie wydajności

7.Brak emisji IR i UV

Poznaj 7 powodów, dla których i Ty powinieneś zastanowić się nad tą zmianą

1.Efektywność energetyczna jako kluczowy punkt zmiany

Oprawy przemysłowe LED zużywają około 50–70% mniej energii elektrycznej niż tradycyjne rozwiązania żarowe, fluorescencyjne i halogenowe, co prowadzi do znacznych oszczędności kosztów energii. Oszczędności te zwiększają się w zastosowaniach, w których oświetlenie jest włączone przez dłuższy czas. Co więcej, oprawy przemysłowe LED mogą kierować światło w określonych kierunkach, w przeciwieństwie do konwencjonalnych żarówek, które emitują światło (i marnowaną energię) sferycznie we wszystkich kierunkach. Ta zdolność kierunkowa zmniejsza straty światła i energii, co dodatkowo przyczynia się do oszczędności i zachęca do stosowania opraw przemysłowych.

2.Przedłużona żywotność

W przeciwieństwie do oświetlenia żarowego, oprawy przemysłowe LED nigdy się nie „wypalają”, po prostu z czasem stają się coraz słabsze. Wysokiej jakości diody LED mają znamionową żywotność minimum 100 000 godzin przy L70 lub co najmniej 70% początkowej mocy świetlnej, w zależności od lampy i oprawy. Oprawy typu PROMETHEUS mają parametr l70>200 000 h!

Systemy LED mogą zmniejszyć nakład pracy na wymianę żarówek ze względu na ich dłuższą żywotność w środowiskach komercyjnych i przemysłowych, pomagając w obniżeniu ogólnych kosztów konserwacji.

Przeczytaj również: Jak oświetlenie przemysłowe wpływa na produktywność pracowników i zmniejszoną ilość zwolnień lekarskich?

3.Trwałość

Systemy oświetlenia przemysłowego LED dodatkowo przyczyniają się do zmniejszenia kosztów konserwacji i są wytrzymałe. Bez żarników i szklanych obudów, oprawy przemysłowe LED są odporne na stłuczenie i w dużej mierze odporne na wibracje i inne uderzenia, co oznacza, że ​​są idealnie dostosowane do środowiska przemysłowego. Tradycyjne oświetlenie jest zwykle umieszczone w obudowie ze szkła lub kwarcu, natomiast oprawy przemysłowe LED są zamiast tego montowane na płytce drukowanej i podłączane za pomocą lutowanych przewodów, które mogą być podatne na bezpośrednie uderzenia – ale nie bardziej niż smartfon.

4.Natychmiastowe włączenie

Wiele świetlówek i lamp HID nie zapewnia natychmiastowej pełnej jasności, a osiągnięcie maksymalnej mocy często wymaga około trzech minut. Z kolei systemy oświetlenia przemysłowe LED emitują 100% jasności niemal natychmiast, bez opóźnienia ponownego załączenia. W przypadku obiektów przemysłowych ma to kluczowe znaczenie w przypadku przerwy w dostawie prądu lub wczesnych godzin porannych.

Przeczytaj również: Oświetlenie przemysłowe rewolucjonizuje światło – przeszłość i przyszłość oświetlenia

5.Inteligentne sterowanie

Tradycyjne źródła światła mają zwykle krótszą żywotność, im częściej są włączane i wyłączane, a systemy oświetlenia przemysłowego LED nie podlegają szybkim zmianom. Jeśli zastanawiasz się nad systemem obejmującym inteligentne sterowanie, to oprawy przemysłowe LED będą idealnym rozwiązaniem. Współpraca nowoczesnych opraw przemysłowych LED z czujkami ruchu i czujnikami natężenia oświetlenia pozwala na jeszcze większe oszczędności w zużyciu energii, sięgające nawet 80-90% zużycia w konwencjonalnych oprawach.

6.Monitorowanie wydajności

Oprawy przemysłowe LED, to w istocie urządzenia półprzewodnikowe — oczywiście emitują światło, ale potrafią o wiele więcej. Oprawy przemysłowe LED są z natury kompatybilne z nowymi, zaawansowanymi systemami, które mogą zapewnić całościową nową efektywność energetyczną w każdym obiekcie. Dzięki oprawom z diodami LED i z odpowiednimi zasilaczami z możliwością sterowania DALI zarządcy obiektów mogą stale monitorować wydajność, aby zapewnić i identyfikować możliwości oszczędności, a także mogą łączyć oświetlenie z innymi systemami — od magazynowania energii po technologie wykorzystujące energię słoneczną.

Przeczytaj również: Na co należy zwrócić szczególną uwagę projektując oświetlenie przemysłowe LED – 3 ważne punkty

7.Brak emisji IR i UV

Mniej niż 10% mocy zużywanej przez żarówki jest faktycznie przekształcane na światło widzialne; większość energii jest przekształcana na podczerwień (IR) lub ciepło wypromieniowane. Nadmierne ciepło i promieniowanie ultrafioletowe (UV) stwarzają ryzyko poparzenia ludzi i materiałów, co może być podwójnie groźne w przypadku stosowania w środowisku przemysłowym, które może zawierać niebezpieczne chemikalia, zaawansowane maszyny i nie tylko.

Oprawy przemysłowe LED praktycznie nie emitują promieniowania podczerwonego ani UV. Szybki postęp w technologiach oświetlenia przemysłowego LED i dalsze ulepszenia na horyzoncie zaowocowały obniżeniem kosztów i zwiększoną niezawodnością diod LED. I choć kuszące może być założenie, że oprawy przemysłowe LED są właściwym wyborem do wszystkich zastosowań ze względu na ich efektywność energetyczną, wybór powinien opierać się na kombinacji czynników, w tym jakości i dystrybucji światła, możliwości sterowania i oczekiwanej żywotności.

„Każda wystarczająco zaawansowana technologia jest nieodróżnialna od magii”.
– „Trzecie prawo” Arthura C. Clarke’a

To, że półprzewodnik wielkości główki szpilki zrewolucjonizował oświetlenie, wydaje się magiczne: w porównaniu z tradycyjną żarówką może wytwarzać jaśniejsze światło, zużywając jedną dziesiątą mocy, może działać 50 razy dłużej, a diody LED o różnych kolorach mogą łączyć widma do uzyskania niemal nieskończonej liczby kolorów.

Nie powinno zatem nikogo dziwić, że diody LED przewyższają istniejące technologie na niemal każdym rynku.

Być może równie niezwykłe jest tempo w jakim nastąpiło przejście ze starszych źródeł światła na oprawy przemysłowe LED, szczególnie na rynku konsumenckim. Od ponad wieku pokolenia pamiętają żółtawy blask żarówek. Dla konsumentów jedyną decyzją był rozmiar wkręcanej podstawy żarówki, jej kształt i pobór mocy. Ponieważ wszystkie żarówki emitują żółtawe światło w tej samej części widma widzialnego, nie było możliwości wyboru koloru.

Przeczytaj również: Oświetlenie jest kluczowym punktem w realizacji celu „zerowej emisji dwutlenku węgla” – jak może się do tego przyczynić oświetlenie przemysłowe LED?

Parametry diod LED są różne. Kiedyś jasność żarówki określała jej moc (np. 60 W). Obecnie parametry lamp wyraża się raczej w lumenach niż watach. Po raz pierwszy też żółtawy blask nie jest już jedynym wyborem. Oprawy przemysłowe LED są dostępne w temperaturach barwowych od 2200 K (bardzo ciepła biel), przez neutralną barwę 4000 K aż do bardzo chłodnych, wpadających w odcienie niebieskiego barw 6500 K.

Branża oświetleniowa nie potrzebowała dużo czasu, aby uświadomić sobie, że przejście na oświetlenie przemysłowe LED jest konieczne, a dziś wielu naszych klientów może zaświadczyć, że wybór najwyższej klasy systemów oświetlenia od TheusLed był świetną decyzją biznesową. Sprawdź opinie naszych Partnerów biznesowych oraz klientów i przekonaj się sam.

Jeśli jesteś zdecydowany na współpracę z najlepszymi na rynku w branży oświetlenia przemysłowego LED, to dobrze trafiłeś. Skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy lub zadzwoń (+48 71 757 50 67), aby omówić warunki współpracy.

Zespół TheusLed

Udostępnij:

Zobacz pozostałe Artykuły

Zapisz się do Newsletter'a

Scroll to Top

Odbierz PORTFOLIO PRODUKTÓW zapisując się w poniższym formularzu

Po zapisaniu się, natychmiast otrzymasz dostęp do materiałów.