Na co należy zwrócić szczególną uwagę projektując oświetlenie przemysłowe LED – 3 ważne punkty

-Czas czytania: 6 minut-

Przedstawiamy trzy podstawowe zagadnienia, na których należy się skupić podczas projektowania systemów oświetlenia przemysłowego LED.

Pierwsze zastosowania diod LED w urządzeniach elektronicznych w formie kontrolek, to już odległa historia. Obecnie wydajne diody LED lub diody LED typu chip on board (COB) mogą wytwarzać strumienie świetlne o tysiącach lumenów, a diody LED o niskim poborze mocy (SMD) stają się coraz bardziej wyspecjalizowane. Te trzy kwestie projektowe mogą ukierunkować Twoje podejście do tematu wymiany standardowego oświetlenia na oprawy przemysłowe LED.

O czym przeczytasz w tym artykule:

Oprawy przemysłowe LED i ich temperatura barwowa – co musisz wiedzieć w tym zakresie?

Jaki jest współczynnik oddawania barw oświetlenia LED?

Jaka powinna być wydajność dla LED — lumenów na wat?

Oświetlenie przemysłowe LED – jaka czeka nas przyszłość?

Dostrajanie temperatur barwowych – czyli pierwszy krok do zmian

Funkcje ściemniania i wykrywania obecności – jako kolejne ważne kroki

1.Oprawy przemysłowe LED i ich temperatura barwowa – co musisz wiedzieć w tym zakresie?

Chociaż prawdopodobnie wiesz, jakiego natężenia oświetlenia potrzebujesz w swoim obiekcie (wynika to z norm), to temperatura barwowa źródła światła i wydajność oprawy liczona w liczbie lumenów na wat dostarczonej mocy elektrycznej mogą być o wiele mniej oczywiste. Temperatura barwowa dotyczy światła białego: jest miarą tego, jak chłodne (niebieskawe) lub ciepłe (czerwonawe) wydaje się światło.

Może to być mylące, ponieważ kolor światła mierzony w kelwinach (K) oficjalnie opisuje wygląd metalu (promiennika ciała doskonale czarnego) palącego się w różnych wysokich temperaturach. Dlatego „chłodniejsze” lub bardziej niebieskie kolory mają w rzeczywistości wyższą temperaturę. Ciepłe światło jest ogólnie uważane za takie z zakresu od 2700K do 3500K, neutralna biel to około 4000K, a chłodna biel to wszystko powyżej 4700K.

Wybrana temperatura światła zależy od typu aplikacji, która jest projektowana. Na przykład cieplejsze kolory sprawiają, że ludzie wyglądają lepiej, a jedzenie jest bardziej apetyczne. Ciepłe (czerwonawe) światło jest nawet używane w sklepach spożywczych, aby mięso i produkty wyglądały atrakcyjniej. Zimne biele są częstym wyborem w środowiskach biurowych, ponieważ naśladują światło dzienne i zwiększają produkcję serotoniny, dzięki czemu ludzie są bardziej skupieni, czujni i pełni energii. Ponieważ światło o barwie chłodnej bieli jest łatwiejsze do uzyskania przy obecnie dostępnych matrycach LED i luminoforach, oświetlenie przemysłowe LED o wysokich temperaturach barwowych jest zwykle tańsze i bardziej wydajne.

Przeczytaj również: Oświetlenie jest kluczowym punktem w realizacji celu „zerowej emisji dwutlenku węgla” – jak może się do tego przyczynić oświetlenie przemysłowe LED?

2.Jaki jest współczynnik oddawania barw oświetlenia LED?

Innym częstym problemem z jakim często się spotykamy w tematyce diod LED, jest to, że na przykład odcień zieleni lub niebieskiego oglądane w sztucznym świetle nie odpowiada oczekiwaniom.

Aby kolory oglądanych w świetle LED przedmiotów, czy detali wyglądały naturalnie, należy zwrócić uwagę na specyfikację widma diod, aby określić, czy na przykład uzyskamy prawdziwą zieleń, czy żółto-zieloną. Ogólnie w sytuacjach, gdy istotne jest wierne rozpoznawanie kolorów proponujemy diody o wyższym współczynniku oddawania barw (CRI) wynoszącym powyżej 90 albo nawet powyżej 95-97 dla diod typu ‘Sunlike’.

Przeczytaj również: 10 korzyści oświetlenia przemysłowego LED dla środowiska – czy diody LED naprawdę są lepsze dla naszego życia?

3.Jaka powinna być wydajność dla LED — lumenów na wat?

Wydajność mierzona jest w lumenach na wat (lm/W), co stanowi całkowitą liczbę lumenów emitowanych przez diodę LED podzieloną przez całkowitą zużytą moc. Obecnie z reguły klienci dążą do uzyskania min. 150 lm/W z oprawy. Obejmuje to wszelkie straty spowodowane wydzielaniem ciepła z diod i zasilacza, utratą części strumienia świetlnego na soczewkach i kloszach oraz konwersją mocy w zasilaczu, dlatego często konieczne są diody LED o wydajnościach powyżej 200 lm/W.

W ofercie TheusLed znajdują się oprawy (m.in. Prometheus i Kairos) o wydajnościach powyżej 190 lm/W, wykorzystujące diody LED>220-240 Lm/W. Trzeba też pamiętać, że maksymalna wydajność diody LED jest często osiągana przy prądzie znacznie niższym niż maksymalna wartość znamionowa, więc warto przy projektowaniu oświetlenia znaleźć takie ustawienia systemu sterowania, aby otrzymać najwyższe możliwe oszczędności w zużyciu energii elektrycznej.

Pamiętaj o tych trzech kwestiach, wybierając oświetlenie przemysłowe LED. Przeczytaj też inne wartościowe treści na naszym blogu i dowiedz się, dlaczego przejście na oprawy przemysłowe LED, to konieczność dla każdego przedsiębiorcy, który myśli o zmniejszaniu kosztów czy o ekologii. Warto, abyś zapoznał się z naszą ofertą dotyczącą oświetlenia przemysłowego LED. Jesteśmy wiodącą firmą na rynku, na której możesz polegać. Mamy wieloletnie doświadczenie, wiele fantastycznych realizacji i opinii, które nie powinny być dla Ciebie obojętne.

Przeczytaj również: Jakie są zalety oświetlenia LED w miejscach pracy? Oświetlenie przemysłowe LED i nie tylko

Oświetlenie przemysłowe LED – jaka czeka nas przyszłość?

Jeśli chodzi o oświetlenie przemysłowe LED, jesteśmy w najbardziej rewolucyjnym okresie od czasu stworzenia żarówki przez Thomasa Edisona. Technologia oświetlenia LED rozwinęła się bardzo szybko w ciągu ostatnich kilku dekad. Oświetlenie przemysłowe LED stało się standardem w przestrzeniach komercyjnych, przemysłowych, szkołach, szpitalach i innych obiektach użyteczności publicznej. Oświetlenie LED zorientowane na człowieka, tworzy dla niego najbardziej efektywne środowisko.

Można to zrobić na kilka różnych sposobów.

Dostrajanie temperatur barwowych – czyli pierwszy krok do zmian

Pierwszym z nich jest dostrajanie temperatur barwowych dla oświetlenia LED. Światło LED zwykle zapewnia znaczną poprawę jakości światła, ponieważ jego szerokie, gładkie spektrum kolorów jest bardziej podobne do spektrum kolorów słońca niż inne sztuczne źródła światła. Barwa światła może współgrać z naturalnym rytmem dobowym człowieka (lub cyklem czuwania i snu). Niebieskie światło, które jest zwykle bardziej obecne w oświetleniu LED (i słońcu) niż na przykład w oświetleniu żarowym, pomaga zwalczyć zmęczenie i stwarza ogólne wrażenie, że nie śpimy, hamując produkcję melatoniny, naturalnego hormonu snu w organizmie. Widmo bogate w fale bliskie czerwieni, które może być również wytwarzane przez oświetlenie przemysłowe LED, może pomóc w wywołaniu uczucia senności, umożliwiając produkcję melatoniny.

Technologia dostrajania temperatur barwowych LED polegająca na elektronicznym sterowaniu zakresami widma może być korzystna na przykład w oświetleniu szpitalnym. Lampy dostrojone do bogatego w niebieskie fale oświetlenia LED mogą pomóc personelowi pielęgniarskiemu zachować czujność podczas nocnych zmian, podczas gdy światła LED w pokoju pacjenta można dostroić do bardziej kojącego, bogatego w czerwień oświetlenia.

Przeczytaj również: Oprawy przemysłowe LED w oświetleniu parkingów handlowych – jakie daje korzyści?

Funkcje ściemniania i wykrywania obecności – jako kolejne ważne kroki

Drugi i trzeci typ technologii skoncentrowanej na człowieku obejmuje funkcje ściemniania i wykrywania obecności. System sterowania oświetlenia przemysłowego LED poprzez czujniki natężenia dostosowuje jasność światła z opraw w oparciu o dostępne światło wpadające z okien lub świetlików. Ta technologia ma szerokie zastosowanie, od hal produkcyjnych po magazyny przemysłowe i nie tylko.

Wykrywanie obecności pomaga zmniejszyć ilość energii zużywanej na oświetlenie pomieszczeń, w których nikogo nie ma. Można to zrobić poprzez czujki wykrywania ruchu lub wykrywania ciepła. Obie te technologie są nie tylko przydatne dla firm, ale są również korzystne dla środowiska. Przyciemnianie i wyłączanie świateł, gdy nie ma nikogo w oświetlanej części pomieszczenia, znacznie zmniejsza ilość zużywanej energii, pomagając zarówno planecie (elektrownie produkują mniej gazów cieplarnianych), jak i zwiększając zyski firmy.

To staje się nie tylko naszą przyszłością, ale już i teraźniejszością.

Jeśli chcesz zrobić ten krok milowy dla swojej firmy, to koniecznie skontaktuj się z naszym pracownikiem poprzez formularz zgłoszeniowy. Dajemy gwarancję satysfakcjonującej współpracy i rozwiązań w zakresie oświetlenia przemysłowego na najwyższym poziomie.

Zespół TheusLed

Udostępnij:

Zobacz pozostałe Artykuły

Zapisz się do Newsletter'a

Scroll to Top

Odbierz PORTFOLIO PRODUKTÓW zapisując się w poniższym formularzu

Po zapisaniu się, natychmiast otrzymasz dostęp do materiałów.