Na co warto zwrócić szczególną uwagę, projektując oświetlenie przemysłowe LED w obiektach przemysłowych

-Czas czytania: 6 minut-

Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów każdego obiektu przemysłowego, niezależnie od tego, czy jest to środowisko magazynowe, czy fabryczne. W większości zakładów przemysłowych wykonywane są różne zadania wysokiego ryzyka, które obejmują pracę z ciężkimi maszynami, surowcami, żrącymi chemikaliami i wysokimi przestrzeniami. Duża liczba pracowników często wykonuje różne zadania w tym samym zakładzie przemysłowym. Właściwy projekt oświetlenia przemysłowego w przestrzeni przemysłowej ma zatem kluczowe znaczenie dla poprawy widoczności, bezpieczeństwa i ogólnej produktywności.

Oprawy oświetleniowe do zastosowań w oświetleniu przemysłowym zwykle wymagają wyższego strumienia świetlnego, kontroli zajętości i trwałości środowiskowej. Wcześniej najpopularniejszymi oprawami oświetleniowymi w środowiskach przemysłowych były lampy fluorescencyjne i lampy wyładowcze o dużej intensywności (HID). Ostatnio pojawiły się oprawy z diodami elektroluminescencyjnymi (LED) jako bardziej opłacalne i energooszczędne źródło oświetlenia zarówno do zastosowań typu low-bay, jak i high-bay. Korzyści z przemysłowego oświetlenia LED obejmują wysoką wydajność, zużycie o ponad 50% mniej energii i dłuższą żywotność. Oświetlenie LED w przestrzeniach przemysłowych może obniżyć koszty operacyjne i oszczędność energii.

W tym artykule przeanalizujemy znaczenie przemysłowego oświetlenia LED i zajmiemy się głównymi uwagami oraz najczęściej popełnianymi błędami przy projektowaniu oświetlenia. Należy jednak pamiętać, że każdy obiekt przemysłowy jest inny, więc nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania dla wszystkich.

Spis treści:

Uwagi dotyczące projektów oświetlenia

Jaka jest potrzebna ilość światła

Co oznacza komfort wizualny

Jak dobrać odpowiednią oprawę

Sterowanie oświetleniem

Audyt oświetlenia

Typowe błędy w projektowaniu oświetlenia

Słabe oświetlenie

Odblaski i cienie

Nieprawidłowo zamontowane oprawy oświetleniowe

Przeczytaj również: Jak wygląda historyczna ewolucja oświetlenia? Czyli długa droga do oświetlenia LED

Na co więc warto zwrócić szczególną uwagę, projektując oświetlenie przemysłowe LED w obiektach przemysłowych?

Najlepsze oświetlenie dla każdej przestrzeni jest zintegrowane z architekturą przestrzeni, aby uwydatnić i podkreślić wyróżniające się obszary przestrzeni, w których może się odbywać aktywność. Tworząc projekt oświetlenia dla przestrzeni przemysłowej, warto zachować prostotę i wziąć pod uwagę pięć czynników:

  1. Wymagania dotyczące natężenia oświetlenia (potrzebna ilość światła)
  2. Komfort wizualny
  3. Klasyfikacje urządzeń
  4. Audyt oświetlenia
  5. Wykorzystanie sterowania oświetleniem

Ilość potrzebnego światła

Oświetlenie przemysłowe w dowolnej przestrzeni można mierzyć w luxach [lx]. Aby określić wymagane natężenie oświetlenia, należy wziąć pod uwagę wysokość sufitu (lub wysokość zawieszenia opraw), na którym zostaną zainstalowane światła, oraz rodzaj prac wykonywanych w obiekcie. Praca z dużymi przedmiotami wymaga mniej precyzyjnego oświetlenia, podczas gdy praca z małymi przedmiotami wymaga jaśniejszej konfiguracji. Wymagania związane z minimalnymi natężeniami oświetlenia dla konkretnych obiektów określa Polska Norma. Każdy sprzedawca produktów oświetleniowych powinien być w stanie zapewnić swoim klientom układy fotometryczne, które spełniają te wymogi.

Komfort wizualny a oświetlenie przemysłowe

Aby zapewnić komfort wizualny w przestrzeni przemysłowej, należy wziąć pod uwagę współczynniki luminancji, oddawanie barw i temperaturę barwową (CCT). Współczynnik luminancji, to zdolność dostrzegania szczegółów, dzięki kontrastowi między szczegółem zadania a jego tłem. Im większy kontrast, tym łatwiej dostrzec zadanie. Odwzorowanie kolorów wpływa na dokładność kontrastu i przejrzystość wizualną. Aby czytelnie odczytywać etykiety i prawidłowo identyfikować kolory bezpieczeństwa używane do podkreślenia potencjalnych niebezpiecznych sytuacji w magazynie, wskaźnik oddawania barw (CRI) powinien mieć wartość powyżej 80 dla optymalnej barwy światła.

Właściwa temperatura barwowa oświetlenia przemysłowego może znacząco wpłynąć na ogólną atmosferę w przestrzeni, a także zwiększyć produktywność pracowników. Temperatura barwowa jest mierzona w Kelwinach. Im mniejsza liczba stopni Kelvina, tym bardziej żółta i cieplejsza pojawia się barwa oświetlenia. Im wyższa liczba stopni Kelvina, tym bardziej niebieskie i chłodniejsze wydaje się oświetlenie.

Przeczytaj również: Jak zmienia się kolor światła emitowanego przez diody LED? Z jakich powodów to się dzieje? Oświetlenie przemysłowe i jego zastosowanie

Dobór oprawy oświetleniowej

Ważne jest, aby zrozumieć zastosowanie każdego rodzaju oprawy oświetleniowej, aby wybrać odpowiednią oprawę dla danej przestrzeni. W sklasyfikowanych obszarach przestrzeni przemysłowej, gdzie występuje narażenie na łatwopalne opary, palny pył lub zapalne włókna, kluczowe znaczenie ma prawidłowe oświetlenie miejsc niebezpiecznych. Ogólnie rzecz biorąc, przemysłowe oprawy oświetleniowe o dużym natężeniu wyładowań (HID) są podzielone na dwie kategorie, obszary wysokiego składowania i niskiego składowania. W obszarze wysokiego składowania (High-bay) stosunek odstępu do wysokości montażu wynosi 1,0 lub mniej, a wysokość montażu nie jest mniejsza niż 6-7 metrów.

Wykorzystanie sterowania oświetleniem

Naturalne światło może również pomóc zwiększyć energię pracowników i ogólny nastrój, co może usprawnić produkcję. Czujniki oświetlenia pracują nad utrzymaniem tego samego poziomu jasności na danym obszarze, zmniejszając moc światła LED, gdy dostępne jest światło naturalne (w ciągu dnia wpadające przez świetliki i okna). Czujniki oświetlenia można łączyć z czujkami ruchu (czujnikami obecności), które wykrywają, czy przestrzeń jest pusta i odpowiednio automatycznie wyłączają lub przyciemniają światła. Czujniki obecności mogą nawet automatycznie włączać światła po wykryciu obecności w pomieszczeniu, zapewniając dodatkową wygodę i bezpieczeństwo.

Audyt oświetlenia

Przed zainstalowaniem nowego projektu oświetlenia kluczowe znaczenie ma przeprowadzenie audytu oświetlenia przestrzeni przemysłowej. Ocena audytu oświetlenia będzie w stanie określić, jaka energia jest obecnie wykorzystywana z istniejącego oświetlenia obiektu i gdzie istnieje potrzeba poprawy. Dzięki audytowi możemy określić, czy części budynku wymagają większego oświetlenia, które części muszą być oświetlone w tym samym czasie. Zostają wskazane wydajne opcje oświetlenia, które można zainstalować w całej przestrzeni.

Przeczytaj również: Czy oświetlenie przemysłowe LED jest bezpieczne dla zdrowia? 4 mity, które obalamy

Typowe błędy w projektowaniu oświetlenia

Słabe oświetlenie w przestrzeni przemysłowej może prowadzić do niskiej wydajności pracy, bólów głowy, błędów, a nawet obrażeń. Niektóre typowe błędy projektowe oświetlenia, które mogą skutkować złym oświetleniem, obejmują:

  • Niedoświetlone blaski i cienie
  • Nieprawidłowo zamontowane oprawy oświetleniowe

Słabe oświetlenie

Słabe oświetlenie w przestrzeni przemysłowej może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa i prowadzić do wypadków i obrażeń. Gdy w przestrzeni przemysłowej nie ma wystarczającego oświetlenia, światło nie jest rozpraszane równomiernie i może sprawić, że części budynku będą wyglądać na ciemniejsze, powodując nadmierną kompensację wzroku pracowników. Jest to uważane za zagrożenie dla zdrowia, ponieważ zbyt mało światła męczy oczy pracowników, co może powodować bóle głowy i negatywnie wpływać na jakość pracy, szczególnie tam, gdzie wymagana jest precyzja, oraz ogólna wydajność. Niedoświetlone pomieszczenie przemysłowe może również nadać mu „jaskiniowy wygląd”, jeśli wszystkie oprawy oświetleniowe są skierowane bezpośrednio w dół, pozostawiając sufity i wysokie ściany w ciemności.

Odblaski i cienie

Odblaski i cienie, to jedne z najczęstszych błędów w projektowaniu oświetlenia dla wydajności oświetlenia przemysłowego. Olśnienia są wynikiem niewłaściwego bezpośredniego oświetlenia lub odbić, które mogą prowadzić do zmęczenia oczu, bólu głowy, zmniejszonej widoczności i innych dolegliwości, które mogą negatywnie wpłynąć na pracowników.

Przeczytaj również: Oszczędności, bezpieczeństwo, produktywność – czyli oświetlenie przemysłowe LED i jego korzyści

Nieprawidłowo zamontowane oprawy oświetleniowe

Oprawy oświetleniowe muszą być odpowiednio zabezpieczone. Nieprawidłowo zainstalowane oświetlenie może również powodować problemy związane z nierównomiernym oświetleniem, co ostatecznie zmienia oryginalny projekt. Ważne jest również zamontowanie opraw oświetleniowych w odpowiedniej odległości od siebie, aby zapobiec przepełnieniu i wyższym rachunkom za energię.

Dobry projekt oświetlenia ma kluczowe znaczenie dla stworzenia funkcjonalnej, wygodnej i atrakcyjnej przestrzeni handlowej. Właściwe oświetlenie przemysłowe może poprawić widoczność i bezpieczeństwo, zwiększyć produktywność, stworzyć atmosferę i uwypuklić kluczowe funkcje.

Skontaktuj się z naszymi pracownikami już dziś, aby pomóc Ci zaprojektować najbardziej wydajny i efektywny projekt oświetlenia dla Twojej przestrzeni przemysłowej. Nasze oświetlenie przemysłowe, to jedno z najlepszych rozwiązań w całej Europie.

Zespół TheusLed

Udostępnij:

Zobacz pozostałe Artykuły

Zapisz się do Newsletter'a

Scroll to Top

Odbierz PORTFOLIO PRODUKTÓW zapisując się w poniższym formularzu

Po zapisaniu się, natychmiast otrzymasz dostęp do materiałów.