Czy oświetlenie przemysłowe LED jest bezpieczne dla zdrowia? 4 mity, które obalamy

-Czas czytania: 5 minut-

Dzisiejsze oświetlenie LED jest bezpieczne, efektywne i tak energooszczędne, że nie ma porównania z tradycyjnymi metodami oświetlenia. Światła LED są do 90% bardziej energooszczędne niż żarówki i działają znacznie dłużej niż konwencjonalne źródła światła, co czyni je znacznie bardziej ekonomicznymi i przyjaznymi dla środowiska. Nie wypalają się też nagle, pozostawiając ludzi w ciemności, ale z czasem powoli tracą jasność. Ponadto ich elastyczny rozmiar i kształt umożliwia dostosowanie ich do różnych potrzeb. Oto niektóre z zalet świateł LED, które doprowadziły do ich powszechnego stosowania. Dlaczego więc niektórzy ludzie martwią się o zdrowie? Poniżej omówiliśmy kilka typowych wątpliwości dotyczących diod LED.

W tym artykule przeczytasz:

Mit 1: Oświetlenie LED jest szkodliwe dla oczu

Mit 2: Oświetlenie przemysłowe LED zawiera toksyczne materiały

Mit 3: Diody LED są szkodliwe dla snu (rytm okołodobowy)

Mit 4: Wszystkie diody LED świecą zbyt jasno na biało

Bardzo ważne wnioski końcowe

Czy oświetlenie przemysłowe LED jest więc bezpieczne dla zdrowia?

Jak wybrać dostawcę oświetlenia, aby czuć się bezpiecznie?

Przeczytaj również: Jak wygląda historyczna ewolucja oświetlenia? Czyli długa droga do oświetlenia LED

Mit 1: Oświetlenie LED jest szkodliwe dla oczu

Dzisiejsze światła LED są tak samo bezpieczne dla oczu, jak każde inne nowoczesne źródło światła. W rzeczywistości światła LED są także stosowane w leczeniu skóry i innych terapiach zdrowotnych, ponieważ diody LED nie zawierają promieni ultrafioletowych, jak to się spotyka w innych rodzajach terapii światłem. Diody LED zawierają niebieskie światło, które naturalnie występuje w świetle słonecznym. Nadmiar w jakimkolwiek temacie może być dla człowieka szkodliwy, więc oczywiście można ograniczać czas spędzany na patrzeniu na ekrany (to główny winowajca i emitent niebieskiego światła).

Mit 2: Oświetlenie przemysłowe LED zawiera toksyczne materiały

Diody LED renomowanych producentów nie zawierają toksycznych substancji, które mogą zaszkodzić. W rzeczywistości jedną z zalet diod LED w porównaniu z lampami fluorescencyjnymi, takimi jak świetlówki kompaktowe, jest to, że można je łatwo poddać recyklingowi za pomocą zwykłej elektroniki. Oznacza to, że jeśli jesteś np. kierownikiem obiektu, nie musisz już martwić się dodatkowym recyklingiem, który może generować dodatkowe koszty. Tak długo, jak kupujesz oświetlenie przemysłowe LED od producenta, który przestrzega kryteriów produktowych dotyczących testów branżowych, nie stanowi to problemu.

Przeczytaj również: Jakie kluczowe czynniki, należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu oświetlenia ulicznego?

Mit 3: Diody LED są szkodliwe dla snu (rytm okołodobowy)

Żadne jasne światło w nocy nie pomoże nikomu zasnąć, ale nowoczesne oświetlenie jest obecne w naszych domach i firmach od ponad 100 lat. I nie ma co nawet myśleć o powrocie do świec, chyba, że chodzi o dodatkowy miły klimat jaki chcemy stworzyć w naszych domach. Zamiast wyrzucać diody LED, ważne jest, aby ćwiczyć higienę snu, trzymając się z dala od urządzeń elektronicznych, takich jak telefon. To jest dobre dla nas wszystkich z wielu powodów!

Z drugiej strony ekspozycja na diody LED w ciągu dnia może być wręcz korzystna. Niebieskie światło, które jak wspomnieliśmy, naturalnie występuje w świetle słonecznym, może być dobre dla nastroju. Jeśli kompleks biurowy lub hala produkcyjna wykorzystuje diody LED, można się spodziewać, że pracownicy będą mogli łatwiej się skupić, właśnie dzięki wysokiej jakości oświetlenia. Ponadto diody LED są teraz dostępne w szerokiej gamie temperatur barwowych i ze ściemniaczami, dzięki czemu można odpowiednio ustawić poziom światła. Dotyczy to zastosowań oświetlenia LED w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Na przykład gminy mogą wybrać różne temperatury barwowe diod LED, aby ograniczyć ekspozycję na niebieskie światło i zanieczyszczenie światłem. Temperatury barwowe mogą zmieniać się nawet w przypadku oświetlenia zewnętrznego (latarni ulicznych) w zależności od pory dnia.

Przeczytaj również: Jak zmienia się kolor światła emitowanego przez diody LED? Z jakich powodów to się dzieje?

Mit 4: Wszystkie diody LED świecą zbyt jasno na biało

To prawda, że pierwsze lampy z diodami LED były bardzo białe, ale to stare dzieje. Diody LED są teraz dostępne w wielu temperaturach barwowych, od chłodnego niebieskiego do ciepłego, świecącego żółtego. Idealnym przykładem mogą tu być świąteczne lampki LED i ich różnorodna barwa. Możemy łatwo ograniczyć ekspozycję na tę jasną biel, spowodowaną wysokim poziomem niebieskiego światła. Poza tym jasne światło oznacza bezpieczniejsze przestrzenie (np. hala magazynowa lub ulica miasta), co jest często pomijaną zaletą diod LED.

Bardzo ważne wnioski końcowe

Jakakolwiek ekspozycja na promieniowanie optyczne z diod LED będzie jednak prawdopodobnie nieznaczna w porównaniu z ekspozycją na naturalne światło na zewnątrz. Głównym źródłem promieniowania optycznego jest słońce. Inne rodzaje oświetlenia, takie jak zwykłe żarówki, również narażają ludzi na promieniowanie optyczne, które jest tylko częścią widma elektromagnetycznego podzielonego na fale radiowe, mikrofale, promieniowanie terahercowe (lub submilimetrowe), promieniowanie optyczne (podczerwień (IR), światło widzialne (VIS), ultrafiolet (UV)), promieniowanie rentgenowskie i gamma. Ludzkie oko jest narażone przez całe życie na wysokie poziomy naturalnych i sztucznych źródeł promieniowania optycznego o różnych widmach i intensywnościach. Taka połączona ekspozycja na promieniowanie optyczne może przyczynić się do zwyrodnieniowych chorób oczu (jak związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej).

Przeczytaj również: Lampy dezynfekcyjne – gdzie sprawdzą się najlepiej?

Jak wiemy, każda nowoczesna technologia wiąże się z ryzykiem i ważne jest, abyśmy nadal badali i poprawiali te technologie, aby nadążyć za obawami. Diody LED są wciąż ulepszane, a dzisiejsze oświetlenie przemysłowe LED nie jest takie samo jak oświetlenie przemysłowe LED pierwszej generacji.

Zagrożenia dla zdrowia, o których słyszymy w związku z oświetleniem LED, często dotyczą tych starszych modeli lub produktów niskiej jakości. Dlatego absolutnie niezbędna jest współpraca ze specjalistą od oświetlenia przemysłowego LED, aby nabyć i zainstalować oprawy z diodami LED, które są zdrowe dla wszystkich, z odpowiednią skorelowaną temperaturą barwową, fizyczną temperaturą barwową, itp., aby kontrolować niebieskie światło i wdrażać tylko wysokiej jakości, przetestowane w przemyśle diody LED.

Czy oświetlenie przemysłowe LED jest więc bezpieczne dla zdrowia?

Wszelkie badania i publikacje dostarczają dowodów na to, że oświetlenie przemysłowe LED jest nie tylko energooszczędne, ale również bezpieczne dla zdrowia. Warto sprawdzać opinie Partnera, którego chcemy zaprosić do współpracy, śledzić jego działania, innowacyjność oraz rzetelność badań, które powinien prowadzić. Otwartość na zmiany i wprowadzanie najlepszych rozwiązań z myślą o dobru człowieka powinno być jego nadrzędną wartością.

Przeczytaj również: Jak oświetlić magazyn?

Jak wybrać dostawcę oświetlenia, aby czuć się bezpiecznie?

Warto postawić na rzetelną i sprawdzoną markę, która w swoim systemie wartości ma bezpieczeństwo i dobro innych ludzi. Markę, która może pochwalić się doświadczeniem, świetnymi opiniami, realizacją wielu projektów oraz innowacyjnością. Ta ostatnia jest szalenie ważna, bo świat zmienia się bardzo szybko i podążanie za rozwojem oraz za zmieniającymi się potrzebami jest bardzo ważne.

Jeśli potrzebujesz naszej pomocy, to zadzwoń lub skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy. Nasi eksperci zaprezentują Ci korzyści, jakie płyną z wyboru naszych rozwiązań z zakresu oświetlenia LED.

Zespół TheusLed

Udostępnij:

Zobacz pozostałe Artykuły

Zapisz się do Newsletter'a

Scroll to Top

Odbierz PORTFOLIO PRODUKTÓW zapisując się w poniższym formularzu

Po zapisaniu się, natychmiast otrzymasz dostęp do materiałów.