Oszczędności, bezpieczeństwo, produktywność – czyli oświetlenie przemysłowe LED i jego korzyści

-Czas czytania: 5 minut-

W dzisiejszym dynamicznym środowisku przemysłowym czasami trudno jest się zatrzymać na chwilę i naprawdę zobaczyć stan danego obiektu. Niewystarczające oświetlenie może być szkodliwe dla osób pracujących w hali produkcyjnej lub magazynowej. Może też skutkować dłuższym czasem kompletacji towarów w magazynach lub pominięciem kontroli jakości w gnieździe produkcyjnym. Potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa pracy i zdrowia pracowników znajdują się na szczycie listy obaw, gdy nie ma wystarczającego oświetlenia.

Jeśli myślimy o poważnym przedsiębiorstwie, to system oświetleniowy nigdy nie powinien być przyczyną wypadków lub obrażeń w miejscu pracy. Chociaż wiele osób zarządzających obiektami może o tym wiedzieć i mieć świadomość tego, że muszą ulepszyć lub zmodernizować swoje oświetlenie, to może być trudno zdecydować im, od czego zacząć. Dlatego przygotowaliśmy artykuł, w którym omawiamy zalety przejścia na oświetlenie przemysłowe LED i które pomogą podjąć właściwą decyzję.

Spis treści:

Oszczędność energii

Mniejsze koszty konserwacji i redukcja czasu

Poprawa produktywności

Trwałość

Wytrzymałość w niskich temperaturach

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wnioski i podsumowanie

Oszczędność energii

Oszczędności energii, które można uzyskać dzięki przejściu na oświetlenie przemysłowe LED w danym obiekcie, powinny stanowić priorytet dla modernizacji. Typowe moce opraw LED typu high bay (najczęściej spotykane w warunkach przemysłowych/fabrycznych) mogą wynosić od 100 W do 200 W. Jeśli porównamy tę moc z oprawą metahalogenkową, ten sam zakres wynosi od 250 W do 400 W. Przechodząc na oświetlenie typu high-bay LED, natychmiast zmniejsza się zużycie energii o 40%-60%. Przy zastosowaniu automatyki oszczędności rosną do 70-90%. W zależności od wielkości zakładu może mieć to ogromny wpływ na bilans firmy.

Przeczytaj również: Czy oświetlenie przemysłowe LED jest bezpieczne dla zdrowia? 4 mity, które obalamy

Mniejsze koszty konserwacji i redukcja czasu

Wielu zarządców obiektów czeka, aż zgaśnie kilka lamp wysokiego składowania, aby zaoszczędzić na kosztach konserwacji, ale w międzyczasie hala produkcyjna może stać się ciemniejsza i niebezpieczna dla ludzi. Zamiast ryzykować bezpieczeństwo i efektywność swoich pracowników, aby zaoszczędzić na konserwacji, warto przestawić się na oświetlenie typu high bay LED i radykalnie zmniejszyć częstotliwość wymiany oświetlenia. Na przykład poprzez konwersję konwencjonalnego 400-watowego oświetlenia metahalogenkowego typu high bay na LED, typowy budynek z przemysłowymi oprawami oświetleniowymi LED może zaoszczędzić do 25 000,00 PLN w ciągu trzech lat na samych tylko kosztach utrzymania.

Poprawa produktywności

Oświetlenie przemysłowe LED może poprawić dokładność montażu i potencjalnie przyspieszyć operacje montażowe. Dzieje się tak, ponieważ oświetlenie LED ma indywidualnie dobierany, wyrafinowany system soczewek, co oznacza, że światło jest kierowane dokładnie tam, gdzie powinno być i nie jest marnowane na celowanie w sufit lub rozproszone rozchodzenie się po powierzchniach. Modernizacja oświetlenia LED może poprawić ogólne widzenie i czujność, a także zredukować cienie i poprawić rozpoznawanie kolorów podczas procesu montażu, prowadząc do zwiększenia wydajności i poprawy produktywności produkcji.

Przeczytaj również: Jak zmienia się kolor światła emitowanego przez diody LED? Z jakich powodów to się dzieje? Oświetlenie przemysłowe i jego zastosowanie

Trwałość

Warto również wspomnieć o placach budowy, które uważane są za jedne z najbardziej wymagających miejsc pracy. Strefy te zawsze wymagają trwałych i wytrzymałych akcesoriów i narzędzi roboczych. Ponieważ  wysokiej jakości moduły i diody LED są wykonane z trwałych materiałów, są lepszym wyborem niż inne żarówki wykonane z kruchego i delikatnego szkła. Zastosowanie przemysłowych rozwiązań oświetleniowych LED oferuje niezliczone korzyści.

Oświetlenie przemysłowe LED nie tylko zapewnia wyższy zwrot z inwestycji, ale także zwiększa bezpieczeństwo pracowników przez cały czas.

Wytrzymałość w niskich temperaturach

W porównaniu do zwykłych żarówek, diody LED są chłodne w dotyku, ponieważ praktycznie nie wytwarzają ciepła. Oznacza to, że można je pozostawić włączone bez żadnych problemów przez wiele godzin, zapewniając spokój ducha. Co więcej, oświetlenie przemysłowe LED doskonale sprawdza się w obiektach chłodniczych, jak również na terenach zewnętrznych, takich jak ogrodzenie budynków i miejsca parkingowe.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Modernizacja oświetlenia zwiększa również bezpieczeństwo obiektu. Jeśli pracownik nie widzi wyraźnie zagrożenia, może dojść do wypadku. Kolizjom w miejscu pracy można zapobiec, jeśli w fabryce, miejscu pracy znajduje się odpowiednie oświetlenie, które oświetla nadjeżdżających pieszych lub sprzęt do transportu materiałów. Oprócz ogólnego oświetlenia obiektu, warto również rozważyć modernizację oświetlenia konkretnego stanowiska pracy, zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i produktywności. Oświetlenie stanowiska pracy może zmniejszyć liczbę wypadków związanych z maszyną/pracownikiem, ponieważ zagrożenia są bardziej widoczne. Oświetlenie LED tworzy bardzo mało cieni i utrzymuje jasność znacznie dłużej niż typowe oświetlenie metahalogenkowe. Tak więc, nawet jeśli starsze oświetlenie może nadal działać, prawdopodobnie działa z dużo mniejszą mocą świetlną niż na początku, co może prowadzić do większej liczby wypadków w miejscu pracy i komplikacji związanych z bezpieczeństwem.

Przeczytaj również: Jakie kluczowe czynniki, należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu oświetlenia ulicznego?

Wnioski i podsumowanie

Udowodniono, że oświetlenie przemysłowe LED jest bardziej energooszczędne i trwalsze niż tradycyjne oświetlenie fluorescencyjne, sodowe lub metalohalogenkowe. W rezultacie większość zakładów produkcyjnych rozważa ulepszenia oświetlenia LED w celu obniżenia kosztów energii i niższych kosztów konserwacji. Oszczędności te mogą uzasadniać wydatki związane z projektem modernizacji oświetlenia. Często bardziej abstrakcyjne oszczędności, które są trudniejsze do oszacowania, nie są brane pod uwagę, chociaż są najważniejsze. Zastanówmy się, jaki zysk można by osiągnąć, gdyby wzrost wydajności o 1% wynikał z ulepszonego oświetlenia obiektu i miejsca pracy. A co z 5% redukcją zdarzeń związanych z bezpieczeństwem? Co to oznaczałoby dla kosztów ubezpieczenia i roszczeń pracowniczych? Gdyby ogólna jakość produktu uległa poprawie o 3%, co to oznacza dla kosztów wadliwych towarów i reklamacji jakościowych klientów?

Oświetlenie przemysłowe LED może poprawić jakość zarówno podczas procesu produkcyjnego, jak i na stanowiskach kontroli jakości. Kiedy rozważana jest modernizacja oświetlenia LED, należy wziąć pod uwagę oczywiste korzyści, aby projekt stał się projektem łatwym do uzasadnienia.

Jeśli potrzebujesz naszej pomocy, to zadzwoń (+48 22 863 36 84 ) lub skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie. Nasi eksperci zaprezentują Ci korzyści, jakie płyną z wyboru naszych rozwiązań z zakresu oświetlenia LED.

Zespół TheusLed

Udostępnij:

Zobacz pozostałe Artykuły

Zapisz się do Newsletter'a

Scroll to Top

Odbierz PORTFOLIO PRODUKTÓW zapisując się w poniższym formularzu

Po zapisaniu się, natychmiast otrzymasz dostęp do materiałów.