Kluczowe wskazówki dotyczące wyboru najlepszego oświetlenia obiektów sportowych – oświetlenie zewnętrzne LED

-Czas czytania: 5 minut-

Wybór najlepszego oświetlenia obiektu sportowego może być trudnym zadaniem. Przy tak wielu opcjach dostępnych na rynku łatwo się pogubić i zdezorientować. To, co warto podkreślić jest fakt, że sercem każdego obiekt sportowego są światła, które oświetlają boisko, kort, czy inny plac gry. Odpowiednio oświetlone boiska są niezbędne dla bezpieczeństwa graczy, gry i ogólnej przyjemności zarówno sportowców jak i oglądających grę. Tak więc, jeśli chodzi o wybór oświetlenia obiektu sportowego, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników.

O czym przeczytasz w tym artykule:

Różnica między oświetleniem boiska sportowego, a oświetleniem przemysłowym

Kluczowe wskazówki dotyczące wyboru oświetlenia obiektu sportowego

Dystrybucja światła musi być optymalna

Wybór najbardziej wydajnej energetycznie i opłacalnej opcji

Wymagające większej trwałości i mniej konserwacji

Końcowe przemyślenia

Najczęściej zadawane pytania przez właścicieli i członków ekip konserwacyjnych obiektów sportowych (FAQ)

Różnica między oświetleniem boiska sportowego, a oświetleniem przemysłowym

Chociaż zarówno oświetlenie sportowe LED, jak i oświetlenie przemysłowe LED mają swoje unikalne zalety, są przeznaczone do różnych zastosowań. Oświetlenie sportowe LED zostało zaprojektowane specjalnie dla obiektów sportowych i zapewnia doskonałą widoczność, redukując odblaski i cienie, podczas gdy ogólne oświetlenie LED to wszechstronne rozwiązania oświetleniowe, które można wykorzystać do różnych zastosowań, takich jak oświetlenie przemysłowe, zewnętrzne, oświetlenie awaryjne i inne.

Jeśli szukasz oświetlenia obiektu sportowego, oświetlenie sportowe LED jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ zapewnia optymalne warunki oświetleniowe dla graczy i publiczności, podnosząc jakość gry, widoczność, bezpieczeństwo oraz atmosferę wydarzenia. Z drugiej strony, jeśli jest potrzeba oświetlenia dużego obszaru zewnętrznego, to najlepszym rozwiązaniem jest oświetlenie LED, ponieważ zapewnia doskonałą widoczność i bezpieczeństwo, zmniejszając przy tym koszty energii i wpływ na środowisko. Każdy szanujący się inwestor powinien o tym wiedzieć i szukać najlepszych rozwiązań.

Przeczytaj również: Oszczędności, bezpieczeństwo, produktywność – czyli oświetlenie przemysłowe LED i jego korzyści

Kluczowe wskazówki dotyczące wyboru oświetlenia obiektu sportowego

Bardzo ważne jest to, aby mieć pewność, że światła spełniają wymagania dotyczące natężenia i równomierności oświetlenia.

Natężenia oświetlenia wymagane na boiskach sportowych różnią się w zależności od rodzaju uprawianego sportu. Ważne jest to, aby wybrane oświetlenie spełniało wymagania i normy dotyczące oświetlenia zarówno dla poziomu rozgrywek, jak i rodzaju sportu uprawianego na boisku. Tego nie można pominąć i należy o tym myśleć od samego początku projektowania obiektu sportowego.

Jeżeli przewidywane jest prowadzenie transmisji telewizyjnych z oświetlanego obiektu, warto zainstalować w nim oprawy z diodami o wysokich współczynnikach oddawania barw (CRI>90), np. specjalne konstrukcje opraw PROMETHEUS lub JAZON.

Dystrybucja światła musi być optymalna

Dystrybucja światła to kolejny ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze oświetlenia boiska sportowego. Natężenia światła powinny być równomiernie rozłożone na powierzchni gry, aby zminimalizować cienie i zapewnić optymalną widoczność dla graczy. Wysokości słupów, a także konfiguracje rozsyłu światła i kąty montażu opraw oświetleniowych odgrywają bardzo ważną rolę w uzyskaniu wysokiej równomierności oświetlenia na całym boisku. Dlatego do współpracy w projekcie warto wybrać najlepszego Partnera, który może się wykazać doświadczeniem i pozytywnymi opiniami klientów również w tym temacie.

Wybór najbardziej wydajnej energetycznie i opłacalnej opcji

Efektywność energetyczna jest ważnym czynnikiem przy wyborze oświetlenia boiska sportowego. Światła LED są najbardziej energooszczędną opcją, zużywając do 75% mniej energii niż światła metalohalogenkowe. Chociaż zakup opraw LED może wiązać się z wyższymi kosztami początkowymi, to mają one dłuższą żywotność i wymagają mniej konserwacji, co czyni je bardziej opłacalną opcją na dłuższą metę.

Zwrot z inwestycji to nie tylko mniejsze rachunki, ale również zadowolenie uczestników gry i podniesienie atrakcyjności obiektu.

Przeczytaj również: Czy oświetlenie przemysłowe LED jest bezpieczne dla zdrowia? 4 mity, które obalamy

Wymagające większej trwałości i mniej konserwacji

Oświetlenie zewnętrznych boisk sportowych jest narażone na trudne warunki pogodowe, dlatego kluczowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest trwałość opraw. Światła metalohalogenkowe mogą wymagać częstszej konserwacji, podczas gdy lampy LED mają dłuższą żywotność i wymagają mniej konserwacji. Ważne jest, aby wybrać oprawy (np. naświetlacze EOS – link do podstrony), które są przeznaczone do użytku na zewnątrz i są odporne na działanie wilgoci, wiatru i innych elementów. Dlatego też należy skupić się już od samego początku na wyborze najlepszego producenta oświetlenia LED .

Końcowe przemyślenia

Podsumowując, wybierając najlepsze oświetlenie obiektu sportowego, należy wziąć pod uwagę rodzaj oświetlenia, poziomy natężenia oświetlenia, dystrybucję światła i jego równomierność, efektywność energetyczną, trwałość i wymagania konserwacyjne. Najlepsze oświetlenie obiektu sportowego dla danego boiska będzie zależeć od konkretnych potrzeb i budżetu inwestora. Należy jednak pamiętać, że to inwestycja na lata, długoterminowa.

Przeczytaj również: Jak wygląda historyczna ewolucja oświetlenia? Czyli długa droga do oświetlenia LED

Poniżej znajdują się najczęściej zadawane pytania przez właścicieli i członków ekip konserwacyjnych obiektów sportowych (FAQ).

  • Ile lamp potrzebuję na moje boisko sportowe?

Liczba opraw potrzebnych do oświetlenia obiektu będzie zależała od wielkości boiska i określonych wymagań dotyczących poziomu oświetlenia. Specjalista od oświetlenia, taki jak THEUSLED, może pomóc w określeniu optymalnej liczby opraw dla danego obiektu, w tym również boiska sportowego.

  • Czy mogę samodzielnie zainstalować oświetlenie boiska sportowego?

Instalacje oświetlenia boisk sportowych powinny być zawsze wykonywane przez licencjonowanego i doświadczonego profesjonalistę, aby zapewnić bezpieczeństwo i optymalną wydajność. Jeśli masz własnych profesjonalistów wśród personelu, świetnie! Jeśli nie, THEUSLED może pomóc w wyborze najlepszego systemu oświetlenia sportowego i poprowadzi cały proces instalacyjny.

  • Czy można używać różnych rodzajów oświetlenia na tym samym boisku sportowym?

Nie zaleca się używania różnych rodzajów oświetlenia na tym samym boisku sportowym, ponieważ może to powodować różnice w poziomie oświetlenia i jego jednorodności, co może rozpraszać graczy i kibiców.

  • Jak często należy wymieniać oświetlenie boiska sportowego?

Żywotność świateł boisk sportowych będzie zależała od konkretnego rodzaju światła i sposobu użytkowania. Światła LED mają zazwyczaj najdłuższą żywotność, podczas gdy lampy metalohalogenkowe mogą wymagać częstszej wymiany.

  • Czym się sugerować przy wyborze Partnera do współpracy w zakresie oświetlenia obiektu sportowego?

Decydując się na współpracę z Partnerem w zakresie oświetlenia przemysłowego LED należy wziąć pod uwagę doświadczenie firmy, opinie oraz otwartość na innowacyjne rozwiązania. Trendy w oświetleniu również szybko się zmieniają i ewoluują, dlatego warto się upewnić, że dostawca oświetlenia to firma otwarta na zmiany, poszukująca najlepszych rozwiązań dla swoich odbiorców.

Jeśli szukasz wysokiej jakości oświetlenia boiska sportowego, to rozważ współpracę z renomowaną firmą, taką jak THEUSLED. Nasza firma specjalizuje się w oświetleniu LED, między innymi właśnie obiektów sportowych, zarówno zamkniętych, jak i tych na świeżym powietrzu. Zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy już oświetlenie wielu obiektów sportowych, takich jak hale sportowe, korty tenisowe, boiska, a nawet lodowiska. Pomożemy Ci wybrać najlepsze oświetlenie dla Twojego obiektu i upewnimy się, że są one prawidłowo i wydajnie zainstalowane. Możesz liczyć na nasze profesjonalne wsparcie, świetne i innowacyjne rozwiązania, które zapewnią nie tylko prawidłowe oświetlenie obiektu ale również duże oszczędności.

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego.

Zespół THEUSLED

Udostępnij:

Zobacz pozostałe Artykuły

Zapisz się do Newsletter'a

Scroll to Top

Odbierz PORTFOLIO PRODUKTÓW zapisując się w poniższym formularzu

Po zapisaniu się, natychmiast otrzymasz dostęp do materiałów.