Oprawy przemysłowe LED a ekologia. Jakie są korzyści dla środowiska naturalnego?

-Czas czytania: 6 minut-

Technologia oświetlenia LED – zmniejszanie wpływu oświetlenia obiektów

przemysłowych na środowisko.

W naszej działalności kierujemy się przekonaniem, że wszystkie firmy ponoszą odpowiedzialność za środowisko. My także. To przekonanie, które znajduje odzwierciedlenie w naszym zaangażowaniu w innowacje w technologii oświetlenia wykorzystującego diody elektroluminescencyjne (LED) i wspieraniu przejścia z tradycyjnego oświetlenia na LED w obiektach przemysłowych nie tylko w Polsce, ale również w Europie.

W ciągu ostatniej dekady oświetlenie przemysłowe LED okazało się dla firm prostą, oszczędną metodą zmniejszania długoterminowego wpływu na środowisko i minimalizowania ciężaru ogromnych wydatków na energię elektryczną. W TheusLed rozumiemy, że obiekty przemysłowe wymagają niezawodnego i odpowiednio certyfikowanego sprzętu. Dlatego nieustannie dążymy do poprawy wydajności systemów oświetlenia, chroniąc Ciebie, Twoją fabrykę i sprzęt. Obejmuje to modernizację istniejącego systemu oświetlenia zakładu lub zaprojektowanie nowego obiektu. Możesz na nas liczyć, jeśli chodzi o określenie odpowiedniego rozwiązania oświetlenia przemysłowego LED dla Twojego obiektu.

W tym artykule przeczytasz:

Fakty dotyczące oświetlenia LED

Ślad węglowy i jego znaczenie

Środowiskowo – niekorzystnie wpływa m.in. warstwę ozonową

Dlaczego będziemy potrzebować mniej opraw oświetleniowych

Diody LED wydzielają mniej ciepła – to warto wiedzieć!

Diody LED nie zawierają rtęci

Jaki jest więc wpływ oświetlenie LED na środowisko?

Promieniowanie UV – fakty, które warto poznać

Trwała, odporna konstrukcja i jej wielkie zalety

Fakty dotyczące oświetlenia LED

Szacunki branżowe wskazują, że w dalszym ciągu większość jednostek oświetleniowych zainstalowanych w obiektach przemysłowych nadal opiera się na energochłonnych źródłach wyładowań o dużej intensywności (HID), w szczególności na metahalogenkach, oparach rtęci i wysokociśnieniowym oświetleniu sodowym. Oprawy przemysłowe LED zapewniają takie samo lub lepsze oświetlenie jak konwencjonalne źródła światła, a jednocześnie zużywają mniej niż połowę energii, dzięki czemu ich wyższy koszt początkowy zwraca się w ciągu kilku-kilkunastu miesięcy.
Obiekty przemysłowe, w których instalowane są oprawy przemysłowe LED, są również w stanie obniżyć koszty konserwacji i napraw, ponieważ najwyższej klasy oświetlenie LED zazwyczaj działa z pełną wydajnością przez ponad 100 000 godzin, a w niektórych przypadkach nawet do 200 000 godzin. Nasze oprawy PROMETHEUS charakteryzują się parametrem L70 > 200.000 h.
To 4-8 razy dłużej niż większość lamp metalohalogenkowych. Oprócz korzyści finansowych, oprawy przemysłowe LED mają mocne uzasadnienie środowiskowe. Rozważ poniższą listę sposobów, w jakie diody LED pomagają firmom zmniejszyć wpływ na środowisko, jednocześnie poprawiając wyniki finansowe.

Przeczytaj również: Na co warto zwrócić szczególną uwagę, projektując oświetlenie przemysłowe LED w obiektach przemysłowych

Ślad węglowy i jego znaczenie

Prawie połowa naszego śladu węglowego pochodzi z energii elektrycznej wytwarzanej przez elektrownie węglowe, gazowe lub jądrowe. Przede wszystkim oświetlenie przemysłowe LED zużywa znacznie mniej energii na lumen niż jakiekolwiek inne źródło światła. Oświetlenie przemysłowe LED z systemami automatyki jest do 80% bardziej wydajne niż tradycyjne oświetlenie, takie jak wysokoprężne sodowe i metalohalogenkowe, przy czym 95% energii w diodach LED jest przetwarzane na światło, a tylko 5% jest uwalniane w postaci ciepła. Funkcja „Instant-On” diod LED jest szczególnie energooszczędna w warunkach przemysłowych, w których światła HID pozostają włączone przez całą dobę, aby uniknąć ich długiego okresu nagrzewania.

Oświetlenie HID wymaga okresu rozgrzewania, ponieważ intensywność oświetlenia zależy i zmienia się, gdy materiał wewnątrz żarówki jest odparowywany do postaci plazmy. Dodatkowo, gdy HID się nagrzewa, wymaga dodatkowej energii do działania. Co gorsza, światła HID w dość krótkim czasie stają się mniej wydajne. Muszą zużywać coraz więcej energii, aby wytworzyć ten sam strumień świetlny w miarę degradacji światła. Około 17% zużycia energii elektrycznej w typowym budynku przemysłowym pochłania oświetlenie. To zmniejsza zyski firmy.

Przeczytaj również: Czy oświetlenie przemysłowe LED jest bezpieczne dla zdrowia? 4 mity, które obalamy

Środowiskowo – niekorzystnie wpływa m.in. warstwę ozonową

Mniejsze zużycie energii przez diody LED przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie ze strony elektrowni i mniejszą emisję gazów cieplarnianych. Gazy cieplarniane zatrzymują ciepło w atmosferze, powodując ocieplenie planety. Gazy cieplarniane obejmują:
  • dwutlenek węgla, który przedostaje się do atmosfery poprzez spalanie paliw kopalnych
  • metan emitowany podczas produkcji węgla, gazu ziemnego i ropy naftowej
  • podtlenek azotu uwalniany podczas spalania paliw kopalnych i odpadów stałych

Każdy z tych gazów może pozostawać w atmosferze przez różny czas, od kilku lat do tysięcy lat. Ze względu na niskie zużycie energii oprawy LED emitują do atmosfery najmniejszą ilość dwutlenku węgla ze wszystkich źródeł światła. Modernizacja opraw HID z oprawami LED może mieć ogromny wpływ na środowisko poprzez redukcję gazów cieplarnianych.

Ponieważ oświetlenie LED może w niektórych przypadkach działać nawet przez 10 – 20 lat, ta dłuższa żywotność zmniejsza również produkcję większej liczby opraw i źródeł światła, a tym samym zmniejsza emisję gazów cieplarnianych powstających w procesie produkcyjnym. Pomimo rosnących obaw związanych z globalnym ociepleniem globalne emisje wciąż rosną i osiągnęły rekordowy poziom. Podczas gdy komercyjne i domowe wykorzystanie lamp LED jest pomocne, o wiele większy wpływ może mieć pełna konwersja sektora przemysłowego na LED.

Przeczytaj również: Jak wygląda historyczna ewolucja oświetlenia? Czyli długa droga do oświetlenia LED

Dlaczego będziemy potrzebować mniej opraw oświetleniowych

Diody LED wykazują znacznie lepszą dystrybucję światła, skupiając światło w jednym ukierunkowanym kierunku, w przeciwieństwie do innych rodzajów oświetlenia, które marnują energię, emitując światło we wszystkich kierunkach. W rezultacie potrzeba mniej opraw LED, aby osiągnąć ten sam poziom jasności emitowany przez lampy HID, świetlówki lub żarówki. Mniej opraw zmniejsza zużycie energii, a tym samym przynosi korzyści środowisku na wiele sposobów.

Diody LED wydzielają mniej ciepła – to warto wiedzieć!

Diody LED wydzielają bardzo mało ciepła. Wytworzone ciepło jest rozpraszane przez metalową konstrukcję oprawy, która odprowadzają ciepło ze źródła światła. Obniżenie temperatury w obiekcie w naturalny sposób zmniejsza obciążenie systemów wrażliwych na ciepło, takich jak klimatyzacja i chłodnictwo. Dodanie elementów sterujących do opraw LED takich jak czujki ruchu i czujniki natężenia oświetlenia może również zmniejszyć zużycie energii, jednocześnie wydłużając żywotność. Zobacz nasze systemy automatyki.

Diody LED nie zawierają rtęci

Oprawy LED nie zawierają rtęci. Dlatego nie są toksyczne dla środowiska i w 100% nadają się do recyklingu, pomagając zmniejszyć ilość odpadów trafiających na składowiska. Zarówno lampy fluorescencyjne, jak i lampy rtęciowe zawierają rtęć wewnątrz tuby szklanej lub żarówki i dlatego wymagają specjalnego postępowania pod koniec ich okresu użytkowania. Chociaż rtęć jest skuteczna w zapewnianiu światła białego, jest również wysoce trująca i jest szczególnie szkodliwa dla mózgu. Żadna z tych kwestii zdrowotnych nie jest związana z technologią LED.

Przeczytaj również: Oszczędności, bezpieczeństwo, produktywność – czyli oświetlenie przemysłowe LED i jego korzyści

Jaki jest więc wpływ oświetlenie LED na środowisko?

Promieniowanie UV – fakty, które warto poznać

Większość HID emituje znaczną ilość promieniowania UV i wymaga specjalnych filtrów blokujących promieniowanie UV, aby spełnić normy bezpieczeństwa w przestrzeniach przemysłowych. Kiedy przestrzeń o rozmiarach przemysłowych jest oświetlana przez wiele potężnych reflektorów HID, staje się to problemem dla pracowników. Problemy zdrowotne obejmują uszkodzenie skóry, zmęczenie, uszkodzenie oczu. W przeciwieństwie
do HID, diody LED nie emitują promieniowania ultrafioletowego. Diody LED stanowią zdrowsze, czystsze źródło światła, które nie szkodzi pracownikom, a ponadto są stosowane wszędzie tam, gdzie przechowywane są materiały bardzo wrażliwe na promieniowanie UV. Właśnie dlatego muzea na całym świecie, w tym muzeum Van Gogha w Amsterdamie, wyposażają swoje oświetlenie w diody LED wolne od promieniowania UV i zapobiegają uszkodzeniu bezcennych obrazów.

Trwała, odporna konstrukcja i jej wielkie zalety

Nasze oprawy LED są jednymi z najbardziej wytrzymałych na rynku i znacznie bardziej odporne na silne wibracje, korozję lub wilgoć na hali produkcyjnej podczas produkcji. Nawet w obliczu nieuwagi lub wypadku ryzyko uszkodzenia jest minimalne. Nie tylko zapewnia to bezpieczeństwo pracownikom, ale także zmniejsza wkład firmy w zaśmiecanie środowiska.

Wymagania w stosunku do oświetlenia przemysłowego LED w ekstremalnych warunkach wykraczają poza zwykłe oświetlenie. Obiekty wymagają optymalnego rozkładu. Użytkownicy oczekują produktów, które będą trwałe przy minimalnej konserwacji. To już ostatni ważny element wpływający na środowisko i bezpieczeństwo, o którym musisz wiedzieć. A teraz koniecznie sprawdź nasze oprawy HERACLES.

Nasza firma TheusLed jest liderem w zakresie innowacyjnych systemów oświetlenia przemysłowe LED. Porozmawiaj z nami już dziś o tym, jak możemy poprawić bezpieczeństwo operacyjne, efektywność energetyczną i zoptymalizować oświetlenie w obszarach niebezpiecznych, pisząc do nas poprzez formularz kontaktowy.


Zespół TheusLed

Udostępnij:

Zobacz pozostałe Artykuły

Zapisz się do Newsletter'a

Scroll to Top

Odbierz PORTFOLIO PRODUKTÓW zapisując się w poniższym formularzu

Po zapisaniu się, natychmiast otrzymasz dostęp do materiałów.