-Czas czytania: 4 minuty-
Jak w przypadku każdego rozwiązania oświetleniowego, oświetlenie jezdni, drogi czy chodnika należy wybierać ostrożnie mając na uwadze ważny, pożądany efekt końcowy. Chociaż należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak: wydajność, strumień świetlny, typ oprawy i trwałość, nigdy nie należy pomijać kwestii temperatury barwowej, która jest szalenie ważna w tym przypadku.
Niektóre latarnie uliczne, a także zewnętrzne oprawy przemysłowe LED (naświetlacze) emitują światło o kolorach bliskich żółci, a niektóre emitują światło białe. Dlaczego tak jest? Tak naprawdę różnica między światłem żółtym, a światłem białym polega na wyborze temperatury barwowej lamp ulicznych i naświetlaczy LED. Zatem jaką temperaturę barwową należy stosować w przypadku lamp ulicznych LED?
Przyjrzyjmy się bliżej kwestii temperatury barwowej w odniesieniu do oświetlenia ulicznego.
Spis treści:
Czym jest temperatura barwowa?
Jaka temperatura jest odpowiednia dla oświetlenia jezdni?
A co w takim razie z lumenami?
Właściwa równowaga: lampy uliczne i naświetlacze o temperaturze 3000 K i 4000 K
Dlaczego w niektórych okolicznościach natężenie 3000 K lub niższe może być niewłaściwe
Jaką więc barwę światła dobrać w oświetleniu ulicznym?
Z kim warto współpracować w zakresie oświetlenia przemysłowego i lamp ulicznych?
Czym jest temperatura barwowa?
Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z oświetleniem, to ważne jest to, aby zacząć od podstaw. Temperatura barwowa, to wrażenie koloru emitowanego światła. Jest mierzona i zapisywana w Kelvinach i skracana do CCT dla skorelowanej temperatury barwowej. Ciepłe temperatury będą bardziej żółte i będą miały CCT około 2700 K, podczas gdy chłodniejsze światło będzie miało bardziej niebieskawy odcień z CCT około 5000 K.
Jaka temperatura jest odpowiednia dla oświetlenia jezdni?
Różne oceny CCT pozostawiają wiele opcji w zakresie temperatur oświetlenia. Jednak nie wszystkie temperatury są najlepiej dostosowane do każdego miejsca. Przy planowaniu skorelowanej temperatury barwowej oświetlenia drogowego najważniejszymi kwestiami są widoczność i zanieczyszczenie światłem. Choć może się wydawać, że im jaśniej i chłodniej, tym lepiej dla widoczności, to głównym problemem jest zanieczyszczenie światłem i widoczność, które muszą ze sobą współdziałać, a nie przeciwstawiać się, aby uzyskać najlepszy wynik.
Aby uwzględnić potrzeby w zakresie zanieczyszczenia światłem i widoczności, należy wziąć pod uwagę konkretny typ jezdni. Jeśli jest to mała droga osiedlowa, najczęstszym wyborem jest utrzymanie CCT poniżej 4000 K. Im światło bardziej przypomina niebieskawą biel o chłodnej temperaturze, tym bardziej naśladuje światło dzienne, co może stanowić problem w nocy w obszarach mieszkalnych, gdy próbujemy zasnąć. W przypadku głównych dróg i autostrad zaleca się wyższą wartość CCT, aby poprawić czujność użytkowników dróg.
Przeczytaj również: Czy jakość światła w miejscu pracy ma wpływ na koncentrację? Oświetlenie przemysłowe jest ważniejsze niż myślisz
A co w takim razie z lumenami?
Wiele osób myli kwestię CCT i ilości światła emitowanego z oprawy, mierzonej w lumenach. Zakładają, że ponieważ światło ma wyższą temperaturę, muszą zwiększyć strumień świetlny, aby zapewnić lepszą widoczność. Należy zauważyć, że strumień świetlny dotyczy postrzeganej jasności dla oczu, podczas gdy temperatura barwowa dotyczy koloru światła. Każdy powinien więc dokładnie rozważyć związek między nimi, aby uzyskać najlepszy ogólny wynik. Nie warto jednak uważać za konieczne zwiększanie ilości lumenów, aby skompensować cieplejszy ton, ponieważ nie jest to wymagane.
Właściwa równowaga: lampy uliczne i naświetlacze o temperaturze 3000 K i 4000 K
Na arenie międzynarodowej toczyło się wiele dyskusji na temat tego, czy nowe lampy uliczne i naświetlacze o temperaturze barwowej (CT) wynoszącej 3000 K stanowią bardziej odpowiednie rozwiązanie niż lampy 4000 K. CT wskazuje kolor świateł. Ogólną zasadą jest, że im wyższy współczynnik CT, tym bielsze, bardziej niebieskie wydaje się światło.
Wielu ekologów twierdzi, że oświetlenie uliczne nie powinno przekraczać 3000 K, ponieważ dowody wskazują, że światła o wyższym współczynniku CT mogą zakłócać rytm dobowy zwierząt i zwiększać poświatę.
Z drugiej strony badania wskazują również, że przy dużych prędkościach i natężeniu ruchu panujących na głównych drogach, zamontowanie opraw o temperaturach barwowych rzędu 4000 K daje około 20-procentową korzyść w zakresie głównych wyników w zakresie bezpieczeństwa drogowego dla kierowców w porównaniu ze światłami o temperaturze barwowej 3000 K. Potwierdza to czołowy badacz bezpieczeństwa drogowego w USA, dr Ron Gibbons, który twierdzi, że w standardowych badaniach odległości wykrywania celu kierowcy rozpoznali zagrożenie przy oświetleniu o wyższej temperaturze barwowej o 30–40% lepiej.
Przeczytaj również: Dlaczego warto przejść na oświetlenie przemysłowe? Poznaj 7 najważniejszych powodów
Dotyczy diod LED 4000K
Australia jest krajem, który jako jeden z pierwszych rozpoczął masowo wdrażać oświetlenie uliczne LED. Podczas pierwszego dużego australijskiego wdrożenia lamp z diodami LED w mieście Sydney zainstalowano ponad 6000 opraw ulicznych. Począwszy od 2012 r światła te wykazały znaczną przewagę pod względem kosztów i efektywności energetycznej w porównaniu z oświetleniem konwencjonalnymi. Inne kraje, w tym również Polska wkrótce poszły za tym przykładem.
Dlaczego w niektórych okolicznościach natężenie 3000 K lub niższe może być niewłaściwe
Obecnie istnieje coraz więcej dowodów sugerujących, że światła o temperaturze 4000 K nie są szkodliwe dla ludzi. W szczególności jedno ważne australijskie badanie podaje w wątpliwość szkodliwość oświetlenia o temperaturze 4000 K dla ludzi.
Badanie przeprowadzone przez Energex i Queensland University of Technology wykazało, że natężenie promieniowania światła niebieskiego z latarni ulicznych LED wynosi zaledwie 1/100 zalecanego maksymalnego limitu ekspozycji, który stanowiłby zagrożenie światłem niebieskim. Innymi słowy, nie jest to niebezpieczne dla ludzi.
Biorąc pod uwagę ustalenia dotyczące bezpieczeństwa kierowców, zastosowanie oświetlenia ulicznego o temperaturze 4000 K może być w pewnych okolicznościach najlepszym rozwiązaniem – szczególnie, jeśli może zapobiec obrażeniom i uratować życie wielu osób na głównych drogach, gdzie występuje największe ryzyko.
Jaką więc barwę światła dobrać w oświetleniu ulicznym?
Najnowsza modelowa strategia oświetlenia publicznego (lampy uliczne i naświetlacze) ma na celu zrównoważenie różnych punktów widzenia, obaw dotyczących środowiska, bezpieczeństwa i społeczności. Dlatego zaleca się temperaturę 3000 K dla większości dróg osiedlowych i parków, co stanowi około 70 procent całego oświetlenia publicznego.
Ta sama strategia zaleca także oświetlenie uliczne głównych dróg o temperaturze 4000 K. Opiera się to na maksymalizacji bezpieczeństwa kierowców i pieszych. Zaleca się także stosowanie inteligentnych elementów sterujących do przyciemniania oświetlenia poza godzinami szczytu oraz stosowanie opraw o niższych CT w celu łagodzenia niekorzystnego wpływu na środowisko w obszarach wrażliwych ekologicznie.
I to jest logiczny i bezpieczny kompromis dla wszystkich.
Przeczytaj również: Jak oświetlenie przemysłowe wpływa na produktywność pracowników i zmniejszoną ilość zwolnień lekarskich?
Z kim warto współpracować w zakresie oświetlenia przemysłowego i lamp ulicznych?
Warto współpracować z najlepszymi graczami na rynku oświetleniowym. W życiu warto stawiać na najlepszą jakość i wysokie standardy. Dlatego też rekomendujemy współpracę z nami, ponieważ nasza firma wciąż się rozwija szukając nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań. Stawiamy na jakość, precyzję i współpracę, co może jedynie oznaczać satysfakcję po obu stronach. Jeśli jesteś zainteresowany współpracą z zespołem świetnych specjalistów od oświetlenia przemysłowego, dla których lampy uliczne i naświetlacze, lampy zewnętrzne, oprawy przemysłowe LED to temat priorytetowy, to zapraszam do kontaktu.
Zespół TheusLed– specjaliści od światła